Poverenica: Žene svakodnevno suočene sa diskriminacijom, često je teško vidljiva

Poverenica: Žene svakodnevno suočene sa diskriminacijom, često je teško vidljiva

Brankica Janković, izvor: Medija centar Beograd

Izvor: FoNet

19.08.2022

Kategorija: U fokusu

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je da su žene, uključujući i one u javnom životu, svakodnevno suočene sa diskriminacijom, koju je često veoma teško videti.

Kako je ocenila u serijalu razgovora Stigma, „stakleni plafon na koji žena nailazi vidljiv je svakog dana, to su fini tanani mehanizmi, koji su teško vidljivi“.

Prema njenim rečima, pozicija žena u javnom životu podrazumeva značajno veći pritisak nego u slučaju muškaraca, jer žive u patrijarhalnom svetu, u kojem vladaju dominantno muška pravila.

Ženama se prati svaki pokret i traži greška“, ukazala je Janković, koja smatra da se one uglavnom gledaju kroz prizmu uloge majke.

Pri tome su, kako je napomenula, izložene marginalizaciji, objektivizaciji njihovog tela, seksizmu i drugim vidovima diskriminacije.

U tom kontekstu, pozvala se i na rezultate istraživanja koje je pokazalo da je u Srbiji samo sedam odsto žena u politici pitano u svojstvu eksperata, u odnosu na prosek u Evropi koji je 18 odsto.

Janković je primetila da su žene u novom sazivu Narodne skupštine već na konstitutivnoj sednici bile izložene negativnim komentarima i diskriminaciji.

Na izborima održanim 3. aprila ove godine bilo je, ipak, više žena liderki, nego inače, uočila je Janković.

Obavezujuće kvote pokazale su se kao neophodne, ocenila je ona i zaključila da je dobro što je u Skupštini Srbije 40 odsto žena, ali da bi trebalo da ih bude 50 odsto.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.