Petrović Škero: Promene Ustava ne garantuju nezavisnost sudstva

Petrović Škero: Promene Ustava ne garantuju nezavisnost sudstva

Vida Petrović Škero, izvor: Medija centar Beograd

Izvor: Glas Amerike

07.01.2022

Kategorija: U fokusu

Vezano za predstojeći referendum o promeni Ustava, koji je zakazan za 16. januar, bivša predsednica Vrhovnog suda Srbije Vida Petrović Škero ocenila je u razgovoru za Glas Amerike da pored dobrih rešenja po kome će se sudije i tužioci ubuduće birati u struci, to jest u visokom savetu sudstva ili tužilaštva, postoji i nekoliko rešenja koja ostavljaju mogućnost ozbiljne politizacije pravosuđa. 

Najvažnija zamerka tiče se naizgled manje važnog rešenja po kome će se uslovi za izbor i uslovi za razrešenje sudija urediti posebnim zakonom umesto samim ustavom. Po rečima Škero, upravo to iz iskustva govori da su vrlo moguće zloupotrebe:

“Da ne može zakonodavac, odnosno politička grana vlasti da ih menja, evo videli smo sada, za manje od 24 sata smo dobili nov zakon. To je problem”, kaže Škero i dodaje:

“Godinama gledamo kako naša skupština donosi zakone ponekad za ličnost, ponekad za trenutnu situaciju, ponekad sa retroaktivnim dejstvom, sve više u hitnoj proceduri, tako da zakon stupa na snagu sutra. Vi možete da donesete odličan ustavni okvir, ali njegova realizacija nije ni malo prepuštena ustavu nego zakonu.”

Osim ove najvažnije zamerke, Škero ukazuje i na odredbu po kojoj sudije i tužioci ne samo da ne smeju biti članovi političkih stranaka, nego ne smeju ni da se bave politikom. Osim što nije definisano šta znači bavljenje političkom delatonošću, po njenim rečima takva odredba može da bude zloupotrebljena, što je i u praksi pokazano:

“Već dve godine posmatram da u skupštini svaki sudija ili tužilac koji ima nekakav kritički stav u odnosu na zakon koji je u javnoj diskusiji, ako se donese odluka koja nije u redu, ili ako se predlože nekakvi kandidati koji ne odgovaraju vlasti, vi nemate obrazloženje zašto se ne prihvata njihovo predlaganje za izbor sudiju, predsednika suda ili tužioca, nego se samo lapidarno kaže – imaju bezbedonosne probleme, a za sudiju koji recimo kritikuje zakon kaže se – ali on se bavi politikom”.

Vida Petrović Škero ukazuje i na to da se već nekoliko godina budžet pravosuđa premešta iz ruku Vrhovnog saveta sudstva u ruke izvršne vlasti, što takođe ne daje potpuno nezavisnost sudstva od druge dve grane vlasti.

U dobra rešenja ustavnih reformi u oblasti pravosuđa sagovornica Glasa Amerike ističe da će ubuduće Visoki savet sudstva imenovati nove sudije, umesto dosadašnjeg rešenja po kome je u prvom izboru Skupština Srbija postavljala nove sudije. U slučaju Visokog saveta sudstva šest članova biraju same sudije, dok četiri ugledna pravnika postavlja parlament, čime će struka imati prednost i većinu nad politikom. Tužioci su malo lošije prošli od sudija, ističe Vida Petrović Škero i dodaje da se može postaviti pitanje načina izbora i postavljenja četiri člana Visokog saveta pravosuđa koje biraju poslanici u Skupštini.

Na kraju, ona kritikuje i način na koji je vođena referendumska kampanja, što građani osim pisma koje su dobili u poštansko sanduče nisu bolje informisani o promenama ustava, ali i to što je vlast posle više od četiri godine priče o promeni ustava celu stvar odjednom prilično brzo odlučila da sprovede:

“Da li je normalno da se promena ustava zakazuje dva meseca pre izbora? Da li je u redu da se referendumska kampanja održava u vreme kad imamo katolički Božić, novu godinu, naš pravoslavni Božić, kada imamo Badnje veče, kada je to period velikih slava i Nova godina?”

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.