Glavni savetnik za unutrašnju bezbednost mađarskog premijera Viktora Orbana, izjavio je da vlasti u toj zemlji neće propustiti migrante koji stoje u blizini Horgoša, graničnog prelaza sa Srbijom.
Glavni savetnik Đerđ Bakondi je za državnu M televiziju rekao da niko od 130 migranata koji su stigli na granični prelaz kod Horgoša nije predao zahtev za azil. On je ocenio da takva dešavanja često ne organizuju sami migranti, već razne nevladine organizacije, s ciljem da se mađarske vlasti uplaše i sve propuste ka Austriji i poručio da se to neće desiti, prenela je mađarska agencija MTI.
Prema njegovim rečima, to što nisu predati zahtevi za azil može da ima veze i s tim da su sami migranti definisali prioritete, odnosno da je reč o samostalnim muškarcima, koji dolaze na začelje reda.
Bakondi je naveo da je danas između ponoći i 6 sati bilo 166 pokušaja ilegalnog prelaska granice.
Više od 100 migranata, uglavnom iz Pakistana i Avganistana, nastavilo je štrajk glađu u blizini prelaza Horgoš, uz zahtev da uđu u Mađarsku.
“Oni (migranti) i dalje štrajkuju glađu, a mi smo razgovarali sa mađarskom stranom koja je rekla da neće da ih primi”, rekao je pomoćnik Komesara za izbeglice i migracije Ivan Gerginov.
On je naveo da su nadležni u Srbiji spremni da i toj grupi migranata obezbede smeštaj i hranu i ukoliko žele proceduru za dobijanje azila, ali je dodao oni to ne žele.
“Migranti se obraćaju Mađarskoj a ne Srbiji… Oni su se opedelili na taj vid tihog protesta i videćemo šta će da se događa ubuduće”, rekao je Gerginov.
Migranti koji su juče stupili u štrajk glađu, nalaze se oko 400 metara od pograničnog improvizovanog kampa na Horgošu. Oni uzimaju samo vodu, a pojedini mediji su javili da je nekim migrantima, koji sede na suncu, danas i pozlilo.
Izvor: Beta
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.