Orban: Države Višegradske grupe svoj deo odgovornosti za budućnost Evrope “zasnivaju na hrišćanskim vrednostima”

Orban: Države Višegradske grupe svoj deo odgovornosti za budućnost Evrope “zasnivaju na hrišćanskim vrednostima”

Izvor: Jakub Szymczuk/KPRP via AP

Izvor: Beta

17.02.2021

Kategorija: U fokusu

Mađarski premijer Viktor Orban poručio je danas da je uloga država Srednje Evrope da pomognu u zaštiti Evropske unije od “spoljnih napada”, ali i od “unutrašnjih tendencija ka izgradnji imperije”, i da sačuvaju svoju nezavisnost.

On je to za poljske i mađarske medije izjavio danas, kada su Poljska, Mađarska, Slovačka i Češka proslavile 30 godina postojanja Višegradske grupe (V4), njihovog neformalnog tela za regionalnu političku i privrednu saradnju.

U dvorcu Vavel u Krakovu svečanom skupu čiji je domaćin bio poljski premijer Mateuš Moravjecki, prisustvovali su Orban, češki premijer Andrej Babiš, slovački Igor Matović i predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel.

Države V4 “svoj deo odgovornosti za budućnost Evrope zasnivaju” na “hrišćanskim vrednostima”, napisao je Orban u tekstu za poljski portal Interia.pl i mađarski dnevnik Mađar Nemzet.

Mađarska i Poljska važe za neposlušne članice EU i često ih kritikuju zbog političkog mešanja u pravosuđe i slobodu medija.

Tokom svečanog sastanka, lideri će uz proslavu potpisati deklaraciju o saradnji u “sajber-sektoru”.

V4 je osnovana u februaru 1991. godine kada su tadašnji predsednici Poljske Leh Valensa, Čehoslovačke Vaclav Havel i Mađarske Jozef Antal potpisali u Višegradu, u Mađarskoj, izjavu o saradnji. Te četiri države su primljene u EU 2004. godine.

V4 ima rotirajuće predsedavanje od po 12 meseci. Poljska predsedava do 1. jula, kada će tu dužnost preuzeti Mađarska.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.