NIN-ovu nagradu za 2020. godinu dobio “Kontraendorfin” Svetislava Basare

NIN-ovu nagradu za 2020. godinu dobio “Kontraendorfin” Svetislava Basare

Izvor: Pixabay.com

Izvor: Beta

25.01.2021

Kategorija: U fokusu

Dobitnik NIN-ove nagrade za 2020. godinu je “Kontraendorfin” Svetislava Basare, saopšteno je danas na video-konferenciji.

“Kontraendorfin” je izabran među sedam romana koji su ušli u uži izbor za NIN-ovu nagradu, a po odluci žirija u sastavu: Teofil Pančić, Marjan Čakarević, Marija Nenezić, Branko Kukić i Ivan Milenković.

Prilikom objavljivanja imena dobitnika nagrade, Marjan Čakarević je naveo da je Basarin roman prevagnuo zato što “knjiga donosi nešto bitno, kvalitativno, novo, čega nije bilo u prethodnim Basarinim knjigama”.

Predsednik žirija Teofil Pančić je rekao da je u konkurenciji za NIN-ovu nagradu bilo mnogo više romana nego prethodne godine, ali da nije bilo mnogo “koronskih romana”, kako je očekivao zbog epidemije korona virusa.

“Očigledno je to tema koja tek treba da sazri”, rekao je Pančić i dodao da je ove godine bila “ozbiljnija konkurencija u odnosu na prethodnu godinu”, a da je, što se tiče tema koje su obrađivane “paraistorijski diskurs u nekom posustajanju”.

Od 212 knjiga koje su konkurisale, u najuži izbor za NIN-ovu nagradu su se sa pobedničkim “Kontraendorfinom” našli i “Sloboda govora” Vladana Matijevića, “Što na podu spavaš” Darka Cvijetića, “Ljudi bez grobova” Enesa Halilovića, “Prekrasne ruševine” Sava Stijepovića, “Ništa nije ničije” Bojana Savića Ostojića i “Pod oba sunca” Ognjena Spahića.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.