Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) obeležava 31 godinu od svog osnivanja, koje je kao neprofitna organizacija registrovano 17. januara 1990. godine na inicijativu grupe uglednih vojvođanskih novinara.
Kao takvo, Nezavisno udruženje novinara Vojvodine, koje danas okuplja oko 600 članova, predstavlja najstarije nezavisno udruženje novinara na prostoru nekadašnje Jugoslavije.
“Ponosni smo na to da se i posle više od trideset godina borimo za iste ciljeve: da stvorimo slobodnu medijsku scenu, da novinari i novinarke mogu slobodno, bez straha da rade, i da gradimo i i negujemo profesionalno, objektivno i kvalitetno informisanje. NDNV-u je u fokusu javni interes, odnosno istinito i pravovremeno izveštavanje građana o bitnim odlukama i događajima. Cenimo napore osnivača da stvore udruženje koje deluje ne samo u Vojvodini već je u celoj zemlji, i da stvore od NDNV-a nezaobilaznog aktera u kreiranju medijskih politika”, navodi se u saopštenju za javnost.
Iz ovog udruženja konstatuju, međutim, da su “zbog atmosfere mržnje i podeljenosti u društvu”, predstavnici i novinari NDNV-a – zbog svoje doslednosti u odbrani ključnih demokratskih principa i civilizacijskih tekovina savremenog društva zasnovanih na antifašizmu, zaštiti ljudskih prava i izgradnji demokratskih institucija – izloženi konstatnim pritiscima i pretnjama.
“Sloboda govora i demokratija danas se u Srbiji brane tako što se insistira na uzrocima, a ne posledicama, tako što se anomalije društva analiziraju i predočavaju javnosti, tako što se stvari nazivaju pravim imenom i uspostavljanjem principa odgovornosti. Ostaćemo dosledni u borbi za slobodno novnarstvo, a u našem fokusu ove godine biće unapređenje statusa lokalnih novinara i jačanje infrastrukture udruženja u Vojvodini, pre svega kroz osnivanje mreže poverenika udruženja”, navodi se na kraju.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.