Nevladine organizacije: Izmene Krivičnog zakonika kojima je porodično nasilje postalo krivično delo je istorijski datum

Nevladine organizacije: Izmene Krivičnog zakonika kojima je porodično nasilje postalo krivično delo je istorijski datum

Izvor: ombudsmanapv.org

Izvor: Beta

25.11.2022

Kategorija: U fokusu

Više nevladinih i organizacija civilnog društva saopštilo je danas da su izmene Krivičnog zakonika pre 20 godina, kojima je porodično nasilje postalo krivično delo, “istorijski datum viševekovne ženske borbe” koja se nastavlja i prekretnica u razumevanju porodičnog nasilja u društvu.

One su navele i da, zahvaljujući ovom zakonu, porodično nasilje više nije privatna stvar već gorući društveni problem.

“Ženske organizacije i aktivistkinje u okviru kampanje ’16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama’ javnosti skreću pažnju na ovaj važan istorijski datum i, kao i pre 20 godina, ističu da je borba protiv rodno zasnovanog nasilja i dalje u fokusu ženskog pokreta u Srbiji”, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da danas država kroz zakone prepoznaje nasilje u porodici, ali da je važno “da institucije i društvo prepoznaju ovaj problem kroz prevenciju, obrazovanje i pravovremeno reagovanje”. 

“U prethodnih 20 godina usledile su i druge izmene u zakonodavstvu: porodični zakon prvi put uvodi mere zaštite od nasilja u porodici, Krivični zakonik od 2005. predviđa strože kazne za seksualne delikte, od 2009. godine Krivični zakonik prepoznaje zabranu približavanja i komunikacije sa žrtvom, usvojen je Zakon o sprečavanju nasilja u porodici iz 2016. godine, a krivična dela proganjanje i polno uznemiravanje stupili su na snagu 2017. godine”, navodi se u saopštenju.

Među pojedincima i organizacijama civilnog društva koji su potpisnici saopštenja su i Mreža žena protiv nasilja, BeFem, Viktimološko društvo Srbije, Inicijativa mladih za ljudska prava, ASTRA Akcija protiv trgovine ljudima i druge.

Gojković: Odlučnije u borbu protiv nasilja nad ženama

Predsednica Кoordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, ministarka kulture Maje Gojković, upozorila je, povodom 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, da je u Srbiji ove godine u porodičnom i partnerskom nasilju ubijeno 25 žena, a u prethodnih deset godina čak 340.

“U borbu protiv ovog oblika partnerskog i porodičnog nasilja moramo ući jače i odlučnije nego ikada. Rodno zasnovano nasilje je ozbiljan problem, kako kod nas, tako i u svetu”, istakla je Gojković u pisanoj izjavi.

Ona je navela da je Srbija do sada ostvarila značajan napredak u stvaranja normativnog i strateškog okvira za borbu protiv nasilja nad ženama, ali je važno je da ovom problemu pristupimo sistemski kroz multisektorsku saradnju.

“Zato ćemo u novom sazivu Кoordinacionog tela za rodnu ravnopravnost raditi na boljoj koordinaciji ministarstava i drugih državnih organa, kao i na produbljivanju saradnje sa medjunarodnim i organizacijama civilnog društva”, naglasila je Gojković.

Prema njenim rečima, Srbija će se i ove godine priključiti globalnoj kampanji “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” u kojoj će akcenat biti stavljen na nasilje nad ženama i devojčicama u javnom prostoru, takođe izraženom obliku rodno zasnovanog nasilja.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.