NDNV nastavlja seriju onlajn emisija, prva o novinarskom kodeksu

NDNV nastavlja seriju onlajn emisija, prva o novinarskom kodeksu

Objavio: Magločistač

16.09.2020

Kategorija: U fokusu

Nezavisno društvo novinara Vojvodine emitovaće 17. septembra u 19 sati novu onlajn emisiju “Kodeks u karantinu“, posvećenu primeni i poštovanju, odnosno, kršenju novinarskog kodeksa u medijima u Srbiji.

U emisiji će biti reči o tome u kojoj meri mediji u Srbiji poštuju novinarski kodeks i na osnovu čega građani mogu da zaključe da li mediji poštuju profesionalne i etičke standarde, koji su to kriterijumi.

U emisiji će učestvovati docentkinja Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Jelena Kleut i novinarka i članica Saveta za štampu Tamara Skrozza. Emisiju će voditi novinarka Svetlana Paramentić.

U jednoj od odredbi Kodeksa novinara Srbije navodi se, između ostalog, da se “novinar mora suprotstaviti svima koji krše ljudska prava ili se zalažu za bilo koju vrstu diskriminacije, govor mržnje i podsticanje nasilja”.

Kako navode u NDNV-u, brojne medijske analize ukazuju da su naši mediji, pre svega štampani, preplavljeni tekstovima u kojima se promoviše govor mržnje i podstiče nasilje.

Neka od pitanja o kojima će biti reči odnose se i na moguće posledice po društvo u celini zbog nepostojanja odgovornost u brojnim slučajevima kršenja kodeksa i standarda novinarske profesije.

Emisije će biti emitovana na Fejsbuk stranici Nezavisnog društva novinara Vojvodine, u okviru projekta „Promocija medijske i informacijske pismenosti i jačanje nezavisnih medija na Zapadnom Balkanu“ koji sprovodi Novosadska novinarska škola uz podršku ambasade Velike Britanije u Beogradu.

Izvor: Autonomija

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.