NDNV: IGNORIŠE SE ZNAČAJ MEDIJA CIVILNOG DRUŠTVA

NDNV: IGNORIŠE SE ZNAČAJ MEDIJA CIVILNOG DRUŠTVA

Objavio: Magločistač

29.04.2016

Kategorija: U fokusu

“Mediji civilnog društva su u ovom trenutku jedini model medija koji može efikasno popuniti značajne praznine u javnom informisanju na lokalnom i regionalnom nivou, a koje su, između ostalog, posledica gašenja ili najavljenih gašenja mnogih medija ili činjenice da su mnogi novinari ostali bez posla u procesu kontroverzne privatizacije”, što je i jedan od zaključaka monitoringa manjinskog i višejezičnog informisanja u kontekstu sprovođenja medijskih zakona koje je Nezavisno društvo novinara Vojvodine sprovodilo u proteklom periodu.

 

“Nezavisno društvo novinara Vojvodine smatra da je model medija civilnog društva od neprocenjivog značaja za manjinsko, višejezično, regionalno i lokalno informisanje u kontekstu medijskih reformi i izražava žaljenje što se to uporno ignoriše od strane vlasti i regulatornih tela, ali nažalost i od strane medijske zajednice”, navodi NDNV u saopštenju za javnost.

Kako smatraju iz ovog udruženja, “mediji civilnog društva su u ovom trenutku jedini model medija koji može efikasno popuniti značajne praznine u javnom informisanju na lokalnom i regionalnom nivou, a koje su, između ostalog, posledica gašenja ili najavljenih gašenja mnogih medija ili činjenice da su mnogi novinari ostali bez posla u procesu kontroverzne privatizacije”, što je i jedan od zaključaka monitoringa manjinskog i višejezičnog informisanja u kontekstu sprovođenja medijskih zakona koje je Nezavisno društvo novinara Vojvodine sprovodilo u proteklom periodu.

“Mediji civilnog društva mogu biti značajna alternativa stranačkim i korporativnim medijima koji imaju agendu potpuno suprotnu javnom interesu u sferi javnog informisanja, pa se pitamo da li su upravo otpori ovoj vrsti medijskog udruživanja novinara i građana – posledica te činjenice”, pitaju iz NDNV-a, apelujući ujedno na međunarodne organizacije da iznađu mehanizme podrške građanskim medijima i drugim nezavisnim lokalnim i regionalnim medijima, s obzirom na to da su oni značajni ne samo sa stanovišta javnog interesa u medijskoj sferi, nego i za proces demokratizacije zemlje, koja je pritisnuta snažnom centralizacijom, uključujući tu i centralizaciju medijskog prostora.

NDNV podseća da u članu 72 Zakona o elektronskim medijima piše da se mediji civilnog društva „osnivaju radi zadovoljavanja specifičnih interesa pojedinih društvenih grupa“, a da se „dozvola za pružanje medijske usluge izdaje bez obaveze plaćanja naknade“, što predstavlja pozitivnu diskriminaciju za pohvalu, nasleđenu i iz ranijih medijskih zakona koja, međutim, nije u dovoljnoj meri korišćena.

Zato NDNV zahteva od Regulatornog tela za elektronske medije (REM), RATEL-a, Ministarstva kulture i informisanja, ali i drugih nadležnih institucija da učine sve što je u njihovoj moći kako bi se otklonile prepreke za osnivanje i razvoj medija civilnog društva.

NDNV, na kraju, konstatuje da i sami novinari i organizacije civilnog društva na lokalu dugo nisu prepoznavali značaj građanskih medija i mogućnosti za njihov održivi razvoj, ali “ohrabruje činjenica da je u poslednje vreme osnovano ili je u postupku osnivanja desetak medija ovog tipa”.

(Magločistač)
m od logoa sa rogovima mali

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.