NATO je uoči i tokom ruske invazije na Ukrajinu pojačao svoje snage na istoku i jugoistoku Evrope, dok su SAD uputile dodatnih 15.000 vojnika, pa je broj njihovog ljudstva na Starom kontinentu prešao 100.000.
“Istočne granice od Balkana do Baltika u zajedničkim misijama čuva oko 7.600 vojnika NATO zemalja sa tenkovima, borbenim vozilima pešadije, helikopterima, borbenim avionima, artiljerijom i brodovima. Taj broj nije konačan jer je Pentagon 7. marta odlučio da uputi još 500 vojnika na različite dužnosti u Grčku, Poljsku, Rumuniju i Nemačku i dodatnih 400 vojnika u Litvaniju”, piše portal Balkanska bezbednosna mreža.
Četiri misije pojačanog isturenog prisustva (eFP) NATO u Letoniji, Estoniji, Litvaniji i Poljskoj sada broje više od 6.800 vojnika.
Ove cifre će se povećavati jer se očekuje razmeštanje NATO snaga u Slovačkoj, Mađarskoj i Bugarskoj.
“Na stalnom dežurstvu nalaze se lovačke snage NATO sa lovcima F-15, F-16, F-35, Tajfun i Miraž 2000 razmeštenih u zemljama duž celog istočnog krila u okviru pojačanog er polisinga. Aktivirane su i vazduhoplovne snage koje iz matičnih baza u zapadnoj Evropi uz dopunu goriva u vazduhu patroliraju duž istočnih granica”, dodaje se.
U tekstu se navodi da SAD dežuraju s avio-tankerima, bombarderima B-52 i B-1B, a Francuska sa borbenim avionima Rafal i avio-tankerima.
Portal piše da se u Letoniji nalazi oko 2.500 NATO vojnika, u Estoniji 2.250, Litvaniji 1.500, dok se u Poljskoj nalazi nešto više od 10.000 savezničkih vojnika.
U Slovačkoj je rasporedjeno 1.200 ljudi sa nemačko-holandskom PVO jedinicom Patriot, dok je u Nemačku iz SAD prebačeno oko 7.000 vojnika iz Treće oklopne divizije američke vojske, opremljenih tenkovima Abrams, oklopnim vozilima Bredli i artiljerijom.
U Nemačku je takođe raspoređeno dodatnih osam stelt borbenih aviona F-35.
U Rumuniji se sada nalazi oko 2.000 savezničkih vojnika, dok je u Bugarsku stiglo odeljenje od četiri borbona Jurofajter sa 130 ljudi, a očekuje se da će biti raspoređena i četa američkih pešadijskih snaga Strajker.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.