Za ubistvo beogradskog novinara i izdavača, koje je počinjeno 1999. godine, sudi se pripadnicima obavještajne službe Srbije.
Na Specijalnom sudu u Beogradu danas bi se, saslušanjem novih svjedoka, nastaviti suđenje četvorici bivših dužnosnika i pripadnika obavještajne službe Srbije zbog optužbi za ubojstvo novinara Slavka Ćuruvije.
Za ubojstvo Ćuruvije, počinjeno na pravoslavni Uskrs 1999. godine, optuženi su nekadašnji šef Državne bezbednosti (DB) Radomir Marković, šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić, pripadnik tog centra Ratko Romić i Milan Kurak, koji se tereti da je neposredni počinitelj ubojstva.
Radonjić i Romić se nalaze u pritvoru od uhićenja početkom 2014. godine. Marković služi kaznu od 40 godina zatvora, a Kurak je u bijegu i za njim je raspisana međunarodna potjernica.
Radonjić i Marković se terete za podstrekavanje na teško ubojstvo, a Romić i Kurak za teško ubojstvo.
Ključni svjedok – Legija
Prema optužnici, Ćuruviju je 11. travnja 1999. godine ubio Miroslav Kurak. Pomogao mu je Ratko Romić koji je drškom pištolja udario Ćuruvijinu prijateljicu Branku Prpu u glavu.
Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog “javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti”.
Ubijen je u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gdje su se nalazile prostorije marketing službe Dnevnog telegrafa.
Ključni svjedok u tom procesu je nekadašnji zapovjednik Jedinice za specijalne operacije (JSO) Milorad Ulemek Legija nakon čijeg je svjedočenja, pred tužiteljem i bez prisustva javnosti, pokrenuta službena istraga protiv optuženih. Ulemek još nije svjedočio pred sudskim vijećem.
On služi jedinstvenu kaznu od 40 godina zatvora zbog ubojstva premijera Zorana Ðinđića, Ivana Stambolića, te zločina na Ibarskoj magistrali i nedjela tzv. zemunskog klana.
Izvor: Agencije
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.