NA SKUPU PODRŠKE SOROŠEVOM UNIVERZITETU U BUDIMPEŠTI 70.000 LJUDI

NA SKUPU PODRŠKE SOROŠEVOM UNIVERZITETU U BUDIMPEŠTI 70.000 LJUDI

Foto: Gabor Bodiš

Objavio: Magločistač

09.04.2017

Kategorija: U fokusu

Oko 70.000 ljudi okupilo se na ulicama Budimpešte u znak podrške Centralnoevropskom univerzitetu (CEU) Džordža Soroša, za koji smatraju da je meta novog zakona koji je usvojio parlament na predlog vlade Viktora Orbana.

Demonstranti, noseći transparente sa pitanjem “Zašto se plašite obrazovanja?”, traže od predsednika Mađarske Janoša Adera da stavi veto na novi zakon.

Prema odredbama zakona o obrazovanju, koji je ove nedelje usvojio parlament, CEU bi morao da promeni ime i da otvori kampus u SAD, kako bi nastavio sa radom.

Poreklom Mađar, milijarder Soroš je 1991. godine osnovao CEU, koji trenutno pohađa 1.400 studenata iz 108 zemalja.

Novim zakonom su promenjeni propisi kojima se reguliše status 28 stranih univerziteta u Madjarskoj, a CEU tvrdi da su neke odredbe direktno uperene protiv ovog univerziteta i da bi ga mogle naterati na zatvaranje.

Mađarski premijer je ranije izjavio je CEU “vara” i da ima nepravednu prednost nad mađarskim univerzitetima, jer su njegove diplome prihvaćene i u Mađarskoj i u SAD i jer nema studentski grad u zemlji porekla. CEU je akreditovan u američkoj državi Njujork, ali tamo nema studentski grad, dok svi drugi strani univerziteti u Mađarskoj imaju studentski grad u zemlji porekla.

Zakon predviđa da se američka i mađarska vlada dogovore o novim uslovima rada Univerziteta. Ako ne bude postignut dogovor, CEU neće moći da upiše nove studente od 1. januara 2018. i moraće da završi obrazovne aktivnosti do 2021.

 

Izvor: Beta/AP

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.