Mađarskoj se ukidaju značajna sredstva EU

Mađarskoj se ukidaju značajna sredstva EU

Foto: NJ/Magločistač

Izvor: Danas

27.04.2022

Kategorija: U fokusu

Evropska komisija je danas zvanično pokrenula novi moćan mehanizam koji bi mogao da dovede do toga da Mađarska izgubi značajna sredstva EU zbog kršenja vladavine prava, prenosi Politico.

Komisija je mesecima pripremala teren da preduzme taj korak, ali je više puta odlagala konačno potpisivanje. Komesari su se sastali u sredu i dali zvanično zeleno svetlo.

Odluka označava značajan trenutak za EU. Blok nikada ranije nije koristio ovo ovlašćenje, koje mu omogućava da smanji isplate članicama kada problemi vladavine prava ugroze budžet EU.

Novi mehanizam je stvoren poslednjih godina nakon što su se postojeći alati za “disciplinovanje” svojeglavih država-članica pokazali neadekvatnim da promene ponašanje.

Zvaničnik Komisije rekao je novinarima da je Mađarska na meti zbog “ozbiljne zabrinutosti“ u vezi sa korišćenjem sredstava EU. Zvaničnik je ukazao na sumnje u to kako Mađarska raspodeljuje javne ugovore i kako kontroliše i revidira fondove EU. Zvaničnik je takođe osudio zemlju zbog nedostatka transparentnosti i ometanja efikasnih istraga i krivičnog gonjenja.

Ove zabrinutosti, rekao je zvaničnik, su “ignorisane“ više od jedne decenije, ukazujući na “stalna kršenja“ bez “ikakvog poboljšanja“.

Dok je EU zvanično dobila svoja nova ovlašćenja početkom 2021. sudska bitka i politički razlozi naveli su Komisiju da čeka više od godinu dana pre nego što je zvanično pokrene.

Potez od srede najavljuje početak višemesečnog procesa koji bi mogao da se završi tako što će Mađarska izgubiti značajan iznos fondova EU, a odluku će konačno doneti Savet EU, sastavljen od predstavnika svake zemlje.

Za svako smanjenje finansiranja biće potrebna “kvalifikovana većina“, što znači podršku od najmanje 55 odsto zemalja EU koje predstavljaju najmanje 65 odsto stanovništva bloka.

Prema uredbi koja reguliše mehanizam, EU može da smanji finansiranje kada kršenje vladavine prava utiče ili može da rizikuje da utiče na budžet EU na “dovoljno direktan način“.

Zvaničnici kažu da je Komisija na kraju odlučila da pokrene mehanizam protiv Budimpešte zbog neobuzdane korupcije na visokom nivou i nedostatka odgovarajućeg krivičnog gonjenja u Mađarskoj, što je dalo EK jak argument.

Brisel i Budimpešta su u sve većim sukobima otkako je mađarski premijer Viktor Orban došao na vlast pre više od jedne decenije. Tokom Orbanovog mandata, grupe za građanske slobode kažu da je mađarski lider postepeno preuzeo kontrolu nad demokratskim institucijama i novac poreskih obveznika usmeravao prijateljima i porodici.

Orban je nedavno osvojio četvrti uzastopni mandat, nakon čega je Komisija najavila da će uskoro pokrenuti mehanizam vladavine prava.

U pismu mađarskim vlastima krajem prošle godine koje je postavilo temelje za odluku, Komisija je ukazala na sistemske probleme i nedostatak odgovornosti za korupciju u Mađarskoj, postavljajući 16 pitanja o pitanjima kao što su sukobi interesa i ko ima koristi od finansiranja EU.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.