Vlasti u Mađarskoj izrekle su danas veliku kaznu domaćoj knjižarskoj firmi zbog otvorenog LGBTQ+ romana, sa živim prikazima, rekavši da prodaja tog dela krši i inače sporni zakon koji zabranjuje prikazivanje homoseksualnosti maloletnicima.
Firma “Lira Koniv” ima po veličini drugi lanac knjižara u Mađarskoj. Kažnjena je sa 12 miliona forinti (oko 32 hiljada evra) zato što je popularni roman “Hartstoper” (Heartstopper) Britanke Alis Oseman stavio u odeljak za omladinsku književnost, a jer knjige nisu u zatvorenom pakovanju kako zahteva zakon iz 2021. godine.
Kancelarija Vlade za oblast Budimpešte, koja je izrekla novčanu kaznu u ime zaštite potrošača, rekla je državnoj novinskoj agenciji MTI da je sprovela istragu prodaje tog dela u knjižarama.
Kazna je zasnovana na mađarskom zakonu o “zaštiti dece” iz 2021. godine, koji zabranjuje prikazivanje maloletnicima homoseksualnog sadržaja u medijima, uključujući televiziju, filmove, reklame i literaturu. Taj zakon zabranjuje i LBGTQ+ sadržinu u nastavnim programima škola, a zabranjuje i javno izlaganje predmeta koji prikazuju ili promovišu rod drugačiji od pola utvrđenog pri rođenju.
Mađarska vlada insistira da je za zaštitu dece neophodan taj zakon, i deo šireg statuta koji takođe povećava krivične kazne za pedofiliju i stvara bazu podataka o seksualnim prestupnicima. Kritičari desničarske Vlade to vide kao pokušaj stigmatizacije lezbejki, homoseksualaca, biseksualnih i transrodnih osoba.
U aprilu je 15 zemalja Evropske unije podržalo tužbu protiv Mađarske zbog tog zakona pred Evropskim sudom pravde, a predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen ga je nazvala “sramotom”.
Kazna protiv “Lire Koniv” izrečena je samo dva dana pre Povorke ponosa u Budimpešti, godišnjeg događaja koji privlači hiljade LGBTQ+ osoba i njihovih pristalica u glavnom gradu Mađarske.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.