Lokalne samouprave i pored dobrih zakonskih okvira ne objavljuju najznačajnije informacije o svom radu, čime se povećava rizik od korupcije, rezultati su istraživanja Beogradske otvorene škole (BOŠ) koje je danas predstavljeno.
Kako je rečeno, iako Zakon o slobodnom pristupu informacijama nalaže objavljivanje informatora o radu državnog organa, većini lokalnih samouprava nedostaju podaci najosetljivije prirode, poput prihoda i rashoda, o javnim nabavkama i o dodeljenoj državnoj pomoći. Prema rečima članice BOŠ Sanje Nasevski, do toga dolazi uglavnom zato što opštine ne shvataju važnost objavljivanja tih podataka ili ne razumeju šta tačno treba da rade.
“Dostupnost podataka u informatorima u radu bila je čak manja u 2016. nego u 2015. godini. Većina opština je reagovala i ispravljala te podatke tek kada smo ukazali na propuste i kršenje zakona”, rekla je Nasevski. Prema njenim rečima, samo dve opštine su 100 odsto bile dostupne – Novi Beograd i Jagodina, dok su informatori ostalih opština oko 50 odsto bili ispunjeni.
Vrhovni državni revizor Državne revizorske institucije (DRI) Duško Pejović rekao je da se državni revizori u svom radu veoma često susreću sa nepostojanjem veoma važnih informacija, navodeći kao primer pravljenje plana budžeta. “Iznosi budžeta koji se planiraju su jasno definisani, ali ne i aktivnosti i zadaci za koje se budžet planira. Vrlo često se budžeti planiraju po sopstvenom nahođenju lokalnih funkcionera”, rekao je Pejović.
Prema njegovim rečima, javnosti naješće nisu dostupni ni tačni iznosi opštinskih takse, odnosno stope za njihovo utvrđivanje, zbog čega su one ujednačene u svim opštinama. “Gde nema transparentnosti, tamo je pogodno tlo za sve nezakonite i koruptivne radnje”, rekao je Pejović.
On je ukazao i da to što opštine ne objavljuju podatke o javnim nabavkama, takođe, otvara velike mogućnosti za korupciju. Prema njegovim rečima, prošle godine je DRI u 34 od 181 lokalne samouprave utvrdila da je skoro dve milijarde dinara potrošeno za javne nabavke, bez primene zakona o javnim nabavkama, što je nedopustivo.
Zamenica poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Stanojla Mandić rekla je da poverenik nema nadzornu ulogu, da kontroliše obavezu organa da objavljuju podatke.
Izvor: Beta
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.