LGBT: PRIJAVLJENO 40 NAPADA NA LGBT OSOBE OD 2012. DO 2015.

LGBT: PRIJAVLJENO 40 NAPADA NA LGBT OSOBE OD 2012. DO 2015.

Objavio: Magločistač

27.06.2017

Kategorija: U fokusu

U periodu od 2012. do 2015. godine policiji je prijavljeno 40 fizičkih napada na LGBT osobe u Srbiji, ali to nije realna slika zbog “sive statistike” prijavljivanja, rečeno je danas u Beogradu na predstavljanju izveštaja ulozi policije u sprečavanju nasilja nad LGBT osobama.

Kako je navedeno u izveštaju, u tom periodu je prijavljeno 30 verbalnih napada na LGBT osobe, 20 izvršilaca je identifikovano, a na dalji rad tužilaštvu je prosleđeno 28 slučajeva. Među žrtvama je daleko veći broj žena – njih 51 u odnosu na devet muškaraca.

Istraživačica i autorka izveštaja udruženja “Da se zna” Aurelija Đan rekla je konferenciji za novinare da je zvaničan broj prijavljenih slučajeva mali, navodeći da je taj broj u Švedskoj 433 a standard te države na daleko višem nivou.

Po njenim rečima, postoji “siva statistika” prijavljivanja slučajeva jer pripadnici LGBT zbog nepoverenja u institucije, u velikom broju slučajeva, ne prijavljuju nasilje.

Ona je ocenila zabrinjavajućim što policija u slučajevima nasilja na pripadnike LGBT ne uzima član 54a Krivičnog zakonika kojim je definisano krivično delo mržnje iz homofobije i transfobije, i da ne postoji spremnost da se prikupe dokazi u tim slučajevima.

Oficir MUP-a za vezu sa LGBT populacijom Aleksandar Stojmenović rekao je da policija nije ta koja odmerava kazne za krivično delo prema pripadnicima LGBT populacije već sud i dodao da je dosta urađeno kada je u pitanju edukacija pripadnika policije u radu sa tom osetljivom grupom.

Kako je podsetio, u četiri grada u Srbiji postoje oficiri za vezu sa LGBT populacijom, koji bi trebalo da se preimenuju u oficre za vezu sa osetljivim grupama i najavio na jesen razgovore sa civilnim sektorom o tome.

On je kazao da je to preimenovanje predviđeno obavezama MUP-a prema Akcionom planu za poglavlje 23 u pregovorima sa Evropskom unijom.

Učesnici konferencije zatražili su od Vlade Srbije da što pre usvoji Strategiju za poboljšanje kvaliteta života LGBT osoba.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.