KOMS: Odvojeno od roditelja živi 17 odsto mladih, svega šest odsto u svom stanu

KOMS: Odvojeno od roditelja živi 17 odsto mladih, svega šest odsto u svom stanu

Izvor: FoNet

01.07.2021

Kategorija: U fokusu

Van roditeljskog doma živi tek 17 procenata mladih, a u tu statistiku spadaju i studenti koji trenutno žive u studentskim domovima i iznajmljenim stanovima, dok je njihova finansijska samostalnost upitna, rekao je predstavnik Krovne organizacije mladih (KOMS) Marko Stanković na forumu „Kako mladi da se osamostale“.

On je istakao da tek 6 do 7 procenata mladih ima svoju stambenu jedinicu.

Kao osnovne probleme na koje nailaze mladi na putu ka samostalnom životu, učesnici foruma su naveli nedovoljnu informisanost, nepoverenje prema državnim rešenjima, nedostatak sistemske finansijske i mentalne podrške društva, ali i nerazumevanje sopstvenih prava na tržištu rada.

„U uslovima pandemije, kod mladih možemo primetiti fazu poricanja i uverenost da će se stvari nakon nje vratiti na staro“, istakla je predstavnica Centra za omladinski rad Dajna Marinković.

Ona je naglasila da je potrebna sistemska podrška države i organizacija civilnog društva, kako bi se mladi bolje prilagodili izmenjenim okolnostima koji im ne idu u korist.

Povodom najave nove Strategije zapošljavanja, predstavnik mladih Saveza samostalnih sindikata Marko Perić izjavio je da je jedan od motiva donošenja tih zakonskih regulativa uprošćavanje procesa zapošljavanja stranih radnika u Srbiji, a ne mladih.

Forum je održan u organizaciji medijske kuće Nova ekonomija i Biznis info grupe u saradnji sa Fondacijom Fridrih Ebert.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.