Kolinsov rečnik proglasio “lockdown” za reč godine

Kolinsov rečnik proglasio “lockdown” za reč godine

Puste ulice Subotice tokom vanrednog stanja, foto: Magločistač (arhiva)

Izvor: Hina

10.11.2020

Kategorija: U fokusu

Dok su svetske vlade provele veći deo 2020. godine pokušavajući da obuzdaju pandemiju korona virusa, Kolinsov rečnik je za reč godine proglasio “lockdown” (zatvaranje).

Engleski naziv “lockdown” stvoren je od reči “lock” – “zaključati” i “down”- “dole”. Engleska reč “lockdown” znači “zatvaranje, zaključavanje, blokada, izolacija”.

U objašnjenju Kolinsa stoji da je reč, koja se definiše kao “nametanje strogih ograničenja putovanja, socijalne interakcije i pristupa javnim prostorima” odabrana jer predstavlja “ujedinjujuće iskustvo za milijarde ljudi širom sveta”.

Šest od deset reči koje su ušle u uži izbor odnosile su se na pandemiju, a među njima su “koronavirus”, “samoizolacija” i “socijalno distanciranje”.

Po podacima Svetske zdravstvene organizacije, u svetu je do danas evidentirano više od 50,2 miliona slučajeva zaraze korona virusom, a od njegovih je posledica umrlo 1,2 miliona ljudi.

Uredništvo Kolinsa je pojasnilo da je u 2020. reč “lockdown” upotrebljena više od 250.000 puta u odnosu na samo 4.000 puta prošle godine.

U užem je izboru bila i reč “TikToker”, koju Kolins definiše kao “osobu koja redovno deli ili se pojavljuje u videozapisima na TikToku”, aplikaciji za deljenje video-zapisa.

I reč “BLM”, skraćenica od “Black Lives Matter” (Crni životi vrede) našla se u užem izboru. Kolins je definiše kao “pokret koji vodi kampanju protiv rasno motivisanog nasilja i ugnjetavanja”.

BLM je počeo kao internet pokret podstaknut ubistvom nenaoružanog tinejdžera Trajvona Martina 2012. godine u Sjedinjenim Državama.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.