Koalicija novinarskih i medijskih udruženja saopštila je danas da država Srbija snosi apsolutnu odgovornost za otkazivanje projekcija filmova o Kosovu u Nišu i Kraljevu jer svojim delovanjem podstiče ekstremne desničare da ugrožavaju bezbednost novinara i drugih građana koji su bili zainteresovani da pogledaju ove filmove i prisustvuju javnoj debati posle projekcije.
“Država koristi ekstremiste da bi suspendovala slobodu mišljenja i izražavanje, a blagonaklon odnos policije prema nasilnicima više je nego očigledan”, ističe se u saopštenju.
Ukazuje se i da vlast u Srbiji neprestano produkuje atmosferu straha i nasilja, te da je odsustvo sankcionisanja napadača na novinare i drugih nasilnika “jasan signal da državni organi podstiču i promovišu zastrašivanje svojih političkih protivnika”.
“Podsećamo da su se u oktobru prošle godine u Nišu sastali premijer Albanije Edi Rama i tadašnji premijer Srbije i sadašnji predsednik Aleksandar Vučić. Tada ne samo da nije bilo nijedinog incidenta, već nije bilo ni jednog čoveka u odeći sa desničarskim obeležjima, što ukazuje na to da država ima mehanizme da spreči ovakve incidente, samo je potrebna volja da ih primeni”, ocenjuje Koalicija.
U saopštenju se napominje da incident u Nišu i sramotno otkazivanje projekcije u Kraljevu, kojima su prethodili i incidenti u Beogradu i Novom Sadu, “predstavljaju scenario koji smo gledali devedesetih, a koji ćemo očigledno i drugim povodima i na drugim mestim, gledati u budućnosti”, te čiji je cilj uspostavljanje totalitarnog ustrojstva države u kojem neće biti mesta ni za koga ko drugačije misli.
Koaliciju novinarskih i medijskih udruženja čine Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM), Asocijacija lokalnih i nezavisnih medija Lokal pres i Asocijacija onlajn medija (AOM).
Izvor: Autonomija
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.