Koalicija novinarskih i medijskih organizacija najoštrije je osudila netransparentnost rada Ministarstva kulture i informisanja, koje je optužila da koristi turbulentne političke i društvene okolnosti, da “na brzinu i u potaji, bez konsultacija sa stručnom javnošću, priprema donošenje novih i izmenu postojećih medijskih zakona, kao i novu medijsku strategiju”.
“Zahtevamo da Ministarstvo odmah zaustavi svoju tajnu misiju i otvori dijalog sa reprezentativnim novinarskim i medijskim organizacijama”, poručili su u zajedničkom saopštenju Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) i Poslovno udruženje Lokal pres.
Članice koalicije upozoravaju da je takvo ovakvo ophođenje Ministarstva ozbiljan korak unazad, s obzirom da je u ranijem periodu pripremu medijske legislative pratila široka javna rasprava u koju su bili uključeni svi važni akteri.
Koalicija novinarskih i medijskih udruženja pozvala je resornog ministra Vladana Vukosavljevića i državnog sekretara Nina Brajovića da javno objasne ko je i na osnovu kojih kriterijuma izabrao ljude koji rade na izradi zakonskih akata i medijske strategije, te koga su oni zastupali.
“Takođe, važno je da javnost zna da li je cilj novih akata da se medijska reforma zaustavi i ponovo ozakoni državno vlasništvo u medijima i politički uticaj na njih”, ukazuje se u saopštenju.
Dodaje se da Ministarstvo takođe treba javno da saopšti šta je plan za Tanjug, i da li Ministarstvo samo sprovodi političku odluku da ovu medijsku kuću koja dugo već protivzakonito radi i posluje, sačuva po svaku cenu, i da li će se o ovom pitanju otvoriti neka javna rasprava.
Izvor: Autonomija
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.