KIPAR, MAĐARSKA, POLJSKA I SRBIJA – ZEMLJE GDE SU MEDIJSKI SISTEMI POTPUNO URUŠENI

KIPAR, MAĐARSKA, POLJSKA I SRBIJA – ZEMLJE GDE SU MEDIJSKI SISTEMI POTPUNO URUŠENI

Izvor: mediamargins.net

Objavio: Magločistač

17.02.2018

Kategorija: U fokusu

Na dvodnevnoj konferenciji o slobodi medija u Gdanjsku istaknuto je da postoje zemlje gde su medijski sistemi potpuno urušeni, poput Kipra, i zemlje gde su sistemi u procesu propadanja – u Mađarskoj, Poljskoj i Srbiji.

Na konferenciji u Gdanjsku predstavnici različitih organizacija i institucija širom Evrope diskutovali su o ključnim problemima sa kojima se suočavaju novinari u 21. veku.

“Slučaj Srbije je, mislim, najekstremniji zato što je to zemlja Evrope u kojoj je najverovatnije sledeće ubistvo novinara. Svi znaci su tu – agresija političara, kampanje blaćenja i pretnje. To je poput savršene oluje koja predstoji ubistvu”, ocenio je Metju Karuana Galicije, sin Dafne Karuane Galicije, nedavno ubijene istraživačke novinarke i blogerke koja je radila na dokumentima objavljenim u okviru projekta “Panamski papiri”.

Predstavnica Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Maja Vasić Nikolić je tokom panela o etičkim standardima i samocenzuri prenela iskustva iz Srbije o korišćenju medija bliskih vlasti za diskreditaciju političkih protivnika, ali i novinara istraživača i novinara medija koji su kritički nastrojeni prema vladajućoj koaliciji.

Govorila je o kampanjama blaćenja koje mediji sprovode protiv novinara ukazujući na drugu dimenziju odnosa etičkih standarda i samocenzure – s jedne strane novinari pristaju da ne poštuju Kodeks novinara Srbije u hajci protiv kolega, a s druge strane, novinari koji su mete, uprkos svemu insistiraju na tome da rade svoj posao profesionalno, saopšteno je iz NUNS-a.

Kako je navedeno, ona je skrenula pažnju i na tužilačku i sudsku praksu, činjenicu da postoje osnovane sumnje da BIA dostavlja informacije tabloidima, kao i da u kreiranju ove atmosfere učestvuje i sam politički vrh Srbije koji kritički nastrojene novinare koji rade u javnom interesu tretira kao političke oponente.

Pitala je za iskustva drugih zemalja, pošto je Srbija, čini se, jedina zemlja koja se suočava sa “fenomenom rata unutar profesije”, koji je podgrevan političkim insteresima.

Skot Grifen iz Međunarodnog pres instituta rekao je da je izuzetno bitno da se ponavlja i novinarima i građanima da nije normalno živeti u strahu za život zbog posla koji obavljaju.

Konferenciji Free European Media u organizaciji Evropske federacije novinara prisustvovalo je više od stotinu novinara Evrope, predstavnika vodećih evropskih organizacija koje se bave medijima kao što su Savet Evrope, OEBS, EFJ, IPI, Indeks o cenzuri, Udruženja javnih emitera Evrope.

Diskusiji se pridružio i bivši predsednik Poljske i dobitnik Nobelove nagrade za mir Leh Valensa koji je ocenio da je solidarnost i dalje veoma potrebna, ali ne samo solidarnost u sindikalnom smislu već kao koncept odbrane građanskih prava.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.