KAJL SKAT: MEDIJI U SRBIJI TREBA DA BUDU PSI ČUVARI, A NE BORBENI PSI

KAJL SKAT: MEDIJI U SRBIJI TREBA DA BUDU PSI ČUVARI, A NE BORBENI PSI

Foto: Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

08.05.2019

Kategorija: U fokusu

Ambasador SAD u Srbiji Kajl Skat izrazio je zabrinutost za nivo slobode medija u Srbiji.

“Različita mišljenja i stavovi su sve tiši, mediji se koriste za političke napade. Slobodni mediji bi trebalo da budi psi čuvari, a ne borbeni psi”, istakao je Skat na svečanosti dodele NUNS-ove nagrade za istraživačko novinarstvo, sinoć na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu.

Prema njegovim rečima, borbenog psa vlasnik može pustiti u bilo kojem trenutku da napadne i da ućutka poruke kritike koje mediji upućuju vlastima.

Dodao je da je to opasno za Srbiju ukoliko želi da bude zemlja mira, demokratije i prosperiteta.

Skat je ocenio da jedan broj medija u Srbiji ne služi javnosti, već isključivo biznisu i politici.

“Ima razloga za zabrinutost po pitanju novinarstva u Srbiji. Srbiji su potrebni slobodni i nezavisno mediji”, naveo je Skat i dodao da takvi mediji mogu da postoje samo u atmosferi u društvu u kojoj nema straha, pretnji i političkih pritisaka.

Prema njegovim rečima, novinarstvo u Srbiji je u krizi, o čemu svedoče i izveštaji Reportera bez granica, prema kojima je Srbija za četiri godine nazadovala za čak 31 mesto na svetskoj lestivici slobode medija.

“Različita mišljenja i stavovi su sve tiši i tiši, a mediji se koriste kao oružje za napad na pojedince, nevladine organizacije, opozicione partije”, ocenio je Kajl Skat.

 

Izvor: Autonomija

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.