JAVNA RASPRAVA: RTS DISKRIMINIŠE BOŠNJAČKU, BUGARSKU, ALBANSKU ILI VLAŠKU NACIONALNU MANJINU

JAVNA RASPRAVA: RTS DISKRIMINIŠE BOŠNJAČKU, BUGARSKU, ALBANSKU ILI VLAŠKU NACIONALNU MANJINU

Objavio: Magločistač

01.11.2017

Kategorija: U fokusu

Predsednik Upravnog odbora Radio-televizije Srbije (RTS) Vladimir Vuletić izjavio je danas u Novom Sadu da je taj javni servis počeo da emituje emisije na jezicima manjina, dok su medijski stučnjaci poručili da se to “ne može nazvati programom”.

Zakonom o javnim medijskim servisima propisano je da RTS mora u svoj program da uvrsti i program na manjinskim jezicima, a novinarska udruženja i stručna javnost više godina upozoravaju da taj javni servis ne ispunjava svoju zakonsku obavezu.

Vuletić je na javnoj raspravi o programskom sadržaju RTS-a rekao da je jedna od glavnih primedbi tokom prošlogodišnjih javnih rasprava, bila da ta televizija nema programe na jezicima nacionalnih manjina, ali da se to sada promenilo.

“Po inerciji RTS je taj program prepustio sestrinskoj televiziji Radio-televiziji Vojvodine i zaista se o tome nije vodilo računa”, rekao je Vuletić i dodao da je nakon javnih rasprava ta tema stavljena na dnevni red.

Prema njegovim rečima, sada na RTS-u postoje i emisije na jezicima nacionalnih manjina.

“Nadam se da će i ove javne rasprave dati efekte koje će građani videti i da će doprineti da se prepozna javni interes”, dodao je Vuletić.

Profesorka novinarstva i direktorka Novosadske novinarske škole (NNŠ) Dubravka Valić Nedeljković kazala je tokom javne rasprave da se emisija o kojoj Vuletić govori, ne može nazvati “manjinskim programom”.

“Ova najava da je RTS otvorio program određenim manjinskim sadržajima i jeste i nije tačna. Kada kažemo program na jezicima manjina, mi ne podrzumevamo pod tim jednu kolaž emisiju u koju se svašta stavlja, a ona ne informiša ni o čemu. Ti programi moraju imati ozbiljniji smisao i format”, rekla je Valić Nedeljković.

Prema njenim rečima, jedna emisija nedeljno od 50 minuta ne može se smatrati programom na jeziku manjina.

“Prvo, vi treba da sednete baš tog trena da biste ga pratili, a drugo, to je kolaž nasumice izabranih priloga, koji ne da ne prikazuje i zadovoljava komunikativne potrebe određene nacionalne manjine, već je to prema mom mišljenju samo zadovoljavanje zakonskih odredbi”, kazala je ona.

Ona je rekla da je Novosadska novinarska škola tokom 2016. godine pratila 2.000 sati programa javnih servisa u Srbiji i da je tada posebno naglašeno da RTS nema adekvatne sadržaje na jezicima nacionalnih manjina.

Dodala je da Radio-televizija Vojvodine emituje program na 13 jezika, te da su u toj medijskoj kući u pripremi još dva, a da se neadekvatnim programima na RTS-u diskriminišu bošnjačka, bugarska, albanska ili vlaška nacionalna manjina.

Ona je kazala da su javne rasprave o programu RTS-a pogrešno koncipirane, te da zbog toga nema ni stvarnog odziva građana na njih, već samo govornika i “naručene publike”.

Javna rasprava u Novom Sadu prva je od tri u ovogodišnjem ciklusu diskusija o sadržajima za decu i mlade i o tome kako programski sadržaji RTS zadovoljavaju kulturne potrebe građana.

Uz podršku Misije OEBS u Srbiji, naredne javne rasprave će biti u Leskovcu 7. novembra i u Beogradu 14. novembra.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.