Izveštaj: Tokom 2023. godine formirano 75 predmeta zbog ugrožavanja novinara, rešena 23

Izveštaj: Tokom 2023. godine formirano 75 predmeta zbog ugrožavanja novinara, rešena 23

Foto: NJ/Magločistač

Izvor: Autonomija

07.03.2024

Kategorija: U fokusu

Tokom 2023, u svim javnim tužilaštvima u Srbiji je na osnovu podnetih krivičnih prijava ili izveštaja formirano 75 predmeta u kojima su novinari bili oštećeni, a rešeno je oko 30 odsto slučajeva, od toga je 12 odsto presuda bilo u korist medijskih radnika, pokazuju rezultati Godišnjeg izveštaja Stalne radne grupe za bezbednost novinara.

Ukupno je bilo devet osuđujućih presuda, a 14 predmeta rešeno je odlukom tužilaštva da odbije krivičnu prijavu, dok ostali slučajevi još uvek nisu okončani, prenosi Beta

Kada je reč o strukturi krivičnih dela koja su novinari prijavljivali, najčešće je bilo reči o ugrožavanju sigurnosti (85 odsto), a ostale prijave odnose se na pretnje, uvrede, klevete, lake telesne povrede, a dve prijave ticale su se nasilničkokg ponašanja i po jedna prijava odnosila se na zlostavljanje i mučenje, proganjanje i krivično delo prinude.

U izveštaju je navedeno da u najvećem broju slučajeva pretnje novinarima dolaze putem interneta.

Tokom 2023. godine smanjen je ukupan broj slučajeva koji nisu rešeni zbog toga što nije poznat izvršilac napada na novinare i sada iznosi 43 odsto.

„Broj neidentifikovanih izvršilaca u 2016. je 94 odsto od 17 nerešenih predmeta, dok je taj procenat u 2023. pao na svega 9.6 odsto i to znači da u pet slučajeva imamo neidentifkovane izvršioce u 52 aktivna predmeta“, navedeno je u izveštaju.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.