Istraživanje: Oko 600 lekara godišnje napusti Srbiju

Istraživanje: Oko 600 lekara godišnje napusti Srbiju

Izvor: Pixabay.com

Izvor: Beta

16.12.2022

Kategorija: U fokusu

Iz Srbije godišnje oko 600 lekara ode da radi u inostranstvo, rečeno je danas u Beogradu na predstavljaju istraživanja o toj problematici.

Istraživanje je uradio Centar za politike emancipacije u saradnji sa Sindikatom lekara i farmaceuta Srbije, a posmatran je period od 2012. do 2021, rečeno je na konferenciji za novinare.

Predstavnik tog centra Miloš Vučković je rekao da je istraživanje urađeno na osnovu informacija Lekarske komore Srbije jer, kako je kazao, Ministarstvo zdravlja i Nacionalna služba zapošljavanja nemaju podatke o tome.

Rekao je da lekari koji odlaze u inostranstvo moraju od te komore da dobiju sertifikat, odnosno potvrdu.

Kazao je da svi koji uzmu sertifikat ne odu da rade u inostranstvo, ali se, kako je napomenuo, na to odluči najveći broj njih.

“Oko 1.600 lekara se upiše godišnje u Lekarsku komoru Srbije, a oko 600 lekara ode van zemlje”, rekao je on.

Po istraživanju, kako je kazao, postoji od 2012. uzlazni trend odlaska lekara “a koji je dostigao zenit 2016, s tim da je 2019. taj trend imao pad”.

Kazao je i da se pretpostavlja da će i u ovoj godini više od 500 lekara da napusti Srbiju.

Predsednik Sindikata lekara i farmaceuta Srbije Rade Panić je kazao da je uzrok odlaska lekara njihovo nezadovoljstvo uslovima i organizacijom rada kao i velikim brojem pacijenata.

Kazao je da su uslovi za rad jako teški, a da lekar po smeni – umesto 35 pacijenata – često ima duplo više njih, te ukazao na sistem mobinga kao i “partijskog zapošljavanja”.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.