Hrvatska uputila notu zbog inicijative za uvođenje bunjevačkog jezika u Subotici

Hrvatska uputila notu zbog inicijative za uvođenje bunjevačkog jezika u Subotici

Izvor: Beta

04.03.2021

Kategorija: U fokusu

Ministar spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman izjavio je da je Srbiji upućena protestna nota zbog inicijative za uvođenje bunjevačkog jezika u zvaničnu upotrebu u Subotici.

„Bunjevački govor nije jezik, on pripada novoštokavskom ikavskom dijalektu i jedan je od dijalekata hrvatskog jezika. I Bunjevci u Mađarskoj su podetnička grupa i oni se služe i nazivaju svoj jezik hrvatskim, a bunjevački je jedan od dijalekata“, rekao je Grlić Radman u Zagrebu.

Kako je na sajtu objavila Hrvatska radio-televizija, on je izjavio da je u noti, koja je u utorak upućena Ministarstvu spoljnih poslova Srbije, istaknuto da bi takav čin doveo u pitanje postupanje Srbije u ostvarenju obaveza koje se odnose na prava hrvatske nacionalne manjine, kao i da ne bi doprinosio daljem unapređenju i jačanju bilateralnih odnosa.

Šef hrvatske diplomatije rekao je da je u sredu o tome razgovarao sa srpskim kolegom Nikolom Selakovićem i da će mu se javiti po povratku sa puta u Berlin.

Grlić Radman je objasnio da u Vojvodini na osnovu statuta svaka nacionalna manjina koja želi da proglasi svoj govor zvaničnim mora da ima 15 odsto, dok onih koji se deklarišu kao Bunjevci ima nešto više od devet odsto.

„Prema tome, ovo nije u skladu sa statutom, nego je to određeni politički akt“, ocenio je hrvatski šef diplomatije.

On je dodao da ga je u sredu uveče zvao ambasador u Beogradu i rekao da će inicijativa verovatno biti povučena, navodi HRT.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.