Građani vodećih članica EU u većini za članstvo Ukrajine u EU ali ne i Srbije

Građani vodećih članica EU u većini za članstvo Ukrajine u EU ali ne i Srbije

Izvor: Pixabay.com

Izvor: EURACTIV.rs

05.04.2022

Kategorija: U fokusu

Većina građana četiri vodeće članice EU podržava ulazak Ukrajine u Uniju dok je, kada je reč o pristupanju Srbije, više onih koji su protiv nego onih koji su za.

Novo istraživanje analitičke firme JuGov (YouGov) pokazalo je da u Nemačkoj, Francuskoj, Italiji i Španiji neto podršku (više za nego protiv) ulasku u EU uživaju Ukrajina, Crna Gora i Severna Makedonija.

Za Ukrajinu je za 22% više onih koji su za njeno članstvo u EU nego onih koji su protiv, za Crnu Goru ih je za gotovo 8% više, a za Severnu Makedoniju za 5%.

Istovremeno je za Srbiju u proseku za 4,75% više onih koji su protiv članstva zemlje u EU, za Albaniju je protivnika za gotovo dva odsto više, a za Tursku čak 32%.

Jedino u Španiji je više onih koji su za članstvo Srbije u EU nego protivnika.

Da Srbiji treba dozvoliti ulazak u EU smatra 23% građana Francuske, 27% Nemačke, 41% Španije i 33% Italije.

Istovremeno 42% ispitanika u Francuskoj, 41% u Nemačkoj, 23% u Španiji i 37% u Italiji smatra da Srbiji ne treba dozvoliti ulazak u EU.

Kada je reč o Ukrajini, nakon ruske invazije pre više od mesec dana, predsednik te zemlje Volodimir Zelenski pozvao je EU da hitno primi Ukrajinu u članstvo.

Iako je bilo mnogo izraza podrške za ubrazanje procesa, malo je verovatno da će se Ukrajina uskoro naći u EU.

Uprkos tome, Ukrajina ima neto podršku za članstvo u EU a podrška je najveća u Španiji gde šest od deset ispitanika želi da je vidi u bloku, a samo 14% je protiv.

Za članstvo Ukrajine u EU je i 46% Nemaca, 45% Italijana i 42% Francuza dok je protiv po 30% u svakoj zemlji.

Navodi se i da se u odnosu na istraživanje iz 2018. beleži zaokret jer je tada samo 22% Francuza i 30% Nemaca mislilo da Ukrajina treba da uđe u EU, dok je 47 odnosno 49% bilo protiv.

Norveška, Švajcarska i Island su jedine zemlje koje uživaju doslednu podršku za priključivanje EU u sve četiri zemlje u kojima je rađeno istraživanje.

Istraživanje je obavljeno u martu, a ispitano je po između 1.020 i 2.046 odraslih u svakoj zemlji.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.