Glavna nagrada EU za ljudska prava dodeljena narodu Ukrajine

Glavna nagrada EU za ljudska prava dodeljena narodu Ukrajine

Izvor: Pixabay.com

Objavio: Magločistač

19.10.2022

Kategorija: U fokusu

Evropski parlament je danas narodu i predstavnicima Ukrajine dodelio glavnu nagradu Evropske unije za ljudska prava, za njihov otpor ruskoj invaziji.

Nagrada EU, nazvana po sovjetskom disidentu Andreju Saharovu, ustanovljena je 1988. u čast pojedinaca ili grupa koji štite ljudska prava i osnovne slobode. Saharov, dobitnik Nobelove nagrade za mir, umro je 1989. godine.

Poslanici Evropskog parlamenta (EP) su drugu godinu zaredom iskoristili nagradu Saharov da pošalju poruku Kremlju, pošto je prošle godine dodeljena ruskom opozicionaru Alekseju Navaljnom, osuđenom na višegodišnju zatvorsku kaznu.

Kada su nominovali Ukrajinu, poslanici EP su pohvalili njenog predsednika Volodimira Zelenskog za “hrabrost, izdržljivost i odanost svom narodu” i istakli ulogu ukrajinskih državnih službi za vanredne situacije.

Između ostalih, izdvojili su i osnivačicu medicinske jedinice za evakuaciju Juliju Pajevsku, aktivistkinju za zaštitu ljudskih prava Oleksandru Matvijčuk, građanski pokret otpora Žuta traka i gradonačelnika okupiranog Melitopolja Ivana Fedorova.

“Oni stoje iza onoga u šta veruju. Bore se za naše vrednosti. Brane demokratiju, slobodu i vladavinu prava. Rizikuju svoje živote za nas. Niko ne zaslužuje nagradu više od njih. Čestitke hrabrom narodu Ukrajine”, napisala je predsednica Evropskog parlamenta Roberta Metsola na Tviteru.

Ukrajinci su pokazali otpornost u gotovo osmomesečnom ratu, uprkos jačim napadima Rusije poslednjih nedelja. Otkako su pokrenule kontraofanzivu krajem avgusta, ukrajinske snage su povratile velike delove teritorije, zadavši težak udarac Rusiji.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.