FRONTEKS: U EVROPI ZBOG PANDEMIJE 85 ODSTO MANJE ILEGALNIH PRELAZAKA GRANICE

FRONTEKS: U EVROPI ZBOG PANDEMIJE 85 ODSTO MANJE ILEGALNIH PRELAZAKA GRANICE

Žičani zid na ulazu u EU iz Srbije, foto: Vesela Laloš (RFE/RL)

Objavio: Magločistač

12.05.2020

Kategorija: U fokusu

Broj ilegalnih prelazaka granice na glavnim migracionim rutama u Evropi u aprilu je opao za 85 odsto u odnosu na prethodni mesec i dostigao oko 900, objavila je danas evropska Agencija za kontrolu granica, Fronteks.

To je najmanji broj od 2009. godine, od kada Fronteks prikuplja podatke.

Dodaje se da je taj rekordni pad posledica mera zbog pandemije korona virusa, kao i kašnjenja u dobijanju podataka od država.

U prva četiri meseca 2020. godine, ukupan broj ilegalnih prelazaka granica je ipak sličan kakav je bio u isom periodu prethodne godine 26.650.

U regionu Zapadnog Balkana, u aprilu je pad bio 94 odsto u odnosu na mart. Međutim, ukupan broj ilegalnih prelazaka granice je u prva četiri meseca u tom regionu porastao za 60 odsto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, odnosno, dostigao je gotovo 6.000.

Najveći pad broja ilegalnih prelaza granice ka Evropi bio je u aprilu na migratornoj ruti sa istočnog Mediterana.

Prošlog meseca je tamo bilo 40 pokušaja ilegalnog prelaska granice, što je za 99 odsto manje nego u martu, dodaje Fronteks i podseća da je u periodu od januara do aprila bilo više od 11.200 ilegalnih prelazaka granice, što je pad od 18 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Reč je uglavnom o Avganistancima.

U regionu centralnog Mediterana, u aprilu je registrovano oko 250 slučajeva ilegalnog prelaska granice, što je pad od 29 odsto u odnosu na mart.

U prva četiri meseca ove godine, u toj oblasti je bilo više od 4.100 ilegalnih prelazaka granice, što je tri puta više nego u istom periodu 2019. godine. Reč je uglavnom o migrantima iz Obale Slonovače, Bangladeša i Maroka.

Na zapadnom Mediteranu zabeležen je pad od 82 odsto u odnosu na mart. U prva četiri meseca 2020. godine, bilo je više od 3.000 ilegalnih prelazaka granice, što je pad od 50 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Reč je uglavnom o Alžircima i Marokancima.

 

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.