Frensis Fukujama : Srbija ide u autoritarnom smeru, udaljava se od EU

Frensis Fukujama : Srbija ide u autoritarnom smeru, udaljava se od EU

Objavio: Magločistač

30.05.2020

Kategorija: U fokusu

Američki politikolog, ekonomista i pisac Fransis Fukujama je ocenio da predsednik Srbije Aleksandar Vučić koristi korona krizu kao način da poveća svoju izvršnu vlast, isto kao Viktor Orban i neki drugi lideri u regionu i da Srbija ide u autoritarnom smeru.

Fukujama, koji je jedan od potpisnika apela više stotina intelektualaca protiv urušavanja demokratije u Srbiji i zaštitu beogradskog Instituta za filozofiju i društvenu teoriju, rekao je za Glas Amerike da Srbija sada ide sporije ka EU.

[poll id=”33″]

“U nekom momentu… ili možda smo već došli do te tačke, gde će svaka ideja o članstvu u EU biti nemoguća, jer je EU zasnovana na sistemu vrednosti, koji ne podržava ili ne personifikuje trenutni režim u Beogradu”, rekao je Fukujama.

On je ocenio da srpska vlada nije previše zainteresovana za EU i da ne želi da radi na ispunjavanju kriterujuma za pristup.

“Zaista mislim da će se proces usporiti, možda zaustaviti ili čak krenuti unazad”, poručuje Fukujama.

On ističe da Srbija igra dvostruku igru.

“Želi da predstavi zapadnoj javnosti, Briselu i Berlinu i drugim prestonicama da je i dalje na putu ka članstvu u EU, ali i produbljuje saradnju sa Rusijom i sa Kinom. U stvari, raniji napori da se ostane na strani Zapada, su način da se izbegne kritika sa Zapada”, navodi on.

Fukujama sumnja da će uskoro biti rešen problem Kosova, dodajući da mu se čini da i sa strane Beograda i sa strane Prištine postoji otpor tome.

Upitan da li Srbija i Crna Gora mogu da slede svoj put ka Evropskoj uniji u svetlu najnovije ocene Fridom Hausa o padu u upravi, slobodi govora i medija, pravosuđa, Fukujama kaže da ne mogu jer u EU postoji nespremnost za dalje proširenje zbog osećanja da su prerano primili neke zemlje.

“Mislim da je jedan od problema koje je EU imala što je pustila druge zemlje iz regiona kao što su Bugarska i Rumunija, da nazaduju nakon što su primljene. Nivo korupcije je počeo da raste… A kada imate zemlju koja ni ne deluje posebno zainteresovano da uđe u Uniju ili ne sprovodi neophodne reforme, to nema smisla sa evropskog stanovišta”.

Osim Fukujame, koji je profesor političkih nauka na univerzitetu Stenford i predsednik uredničkog odbora časopisa “Američki interes”, peticiju protiv urušavanja demokratije u Srbiji i zaštitu beogradskog Instituta za filozofiju i društvenu teoriju su, između ostalih, potpisali i renomirani svetski intelektualci Jirgen Habermas, Noam Čomski, Toma Piketi i Džudit Batler.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.