Američka kompanija Fejsbuk i grupa francuskih novinskih izdavača postigli su dogovor prema kojem će francuski nacionalni i regionalni listovi dobijati naknadu za njihov sadržaj koji se deli na toj društvenoj mreži.
Ugovor o licenciranju potpisali su Fejsbuk i udruženje izdavačkih kuća APIG, koje predstavlja 300 francuskih listova, među kojima su Mond, Figaro, Parisjen, Liberasion.
Sporazum će “poboljšati kvalitet onlajn informacija za korisnike interneta i izdavače na Fejsbuku”, saopštila je ta kompanija 21. oktobra.
Finansijski detalji ugovora, visina naknade niti način na koji će se računati, nisu objavljeni.
Fejsbuk je saopštio da će u januaru pokrenuti francusku verziju svog novog proizvoda Fejsbuk njuz, gde će grupa izdavača moći da objavljuje svoje vesti.
Postignut ugovor je deo šireg nastojanja država Evrope, ali i u drugim delovima sveta, da nateraju Fejsbuk i ostale društvene mreže da plate izdavačima za sadržaj koji dele njihovi korisnici.
Mediji su se žalili da internet giganti zarađuju na njima, prodajući oglase povezane sa njihovim vestima a ne deleći zaradu od toga.
Francuska je prva članica EU koja je primenila direktivu Unije o autorskim pravima iz 2019, usvojivši zakon o srodnim pravima novinskih agencija i izdavača.
“Uslovi koje smo postigli omogući će Fejsbuku da primeni direktivu i francuski zakon, istovremeno praveći značajna finansijska sredstva za izdavače Udruženja, posebno one najmanje”, izjavio je predsednik APIG-a Pjer Luet.
Ovaj sporazum se smatra prvom pobedom francuskih medija, ali drugi, teži pregovori sa tehnološkim gigantom Guglom i dalje traju.
Gugl je potpisao sličan načelni sporazum sa francuskim udruženjem APIG ranije ove godine, ali su pregovori o plaćanju stali. Zbog toga je francuski tržišni regulator kaznio Gugl sa 500 miliona evra jer nije u potpunosti ispoštovao dogovor o naknadi za korišćenje vesti.
Pregovori bi trebalo da budu nastavljeni u novembru, a u međuvremenu će biti urađena procena ostvarenih prihoda, direktno ili posredno, od vesti objavljenih na platformama.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.