Fejsbuk emisija NDNV-a “Patrijarh Srbija – žene u muškoj kampanji” u četvrtak, 11. juna

Fejsbuk emisija NDNV-a “Patrijarh Srbija – žene u muškoj kampanji” u četvrtak, 11. juna

Objavio: Magločistač

09.06.2020

Kategorija: U fokusu

Nezavisno društvo novinara Vojvodine u četvrtak,11. juna, u 12 časova emituje novu onlajn emisiju “Patrijarhat Srbija – žene u muškoj kampanji“  koja će biti posvećena urušavanju prava žena u Srbiji u svim oblastima društvenog i političkog života uz podršku politike, medija i crkve.

U emisiji će učestvovati Vedrana Lacmanović iz Autonomnog ženskog centra, Smiljana Milinkov, docentkinja Odseka za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i Marija Ratković, teoretičarka kulture i medija. Emisiju će voditi novinarka Milica Kravić.

U emisiji će biti reči o preovlađujućim stavovima i predrasudama u društvu u pogledu položaja žena, odnosu institucija prema tom pitanju, položaju žena u politici i njihovoj ulozi u aktuelnoj izbornoj kampanji. Istraživanje iz Instituta za sociološka istraživanja i Centra za mame iz 2018. godine pokazalo je da žene sebe dominantno ne doživljavaju kao političke subjekte, već kao članice društva čija je dužnost da rađaju u službi otadžine. Da li sve češće poruke zvaničnika kojima se ističu takve poruke, često i u kontekstu poređenja nataliteta Srbije i Kosova, kao i iz crkvenih krugova, treba da shvatimo ozbiljnije, koliko je realna opasnost da se one i realizuju kroz različite mehanizme?

Tokom vanrednog stanja zabležen je rast porodičnog nasilja, ograničeno pravo na abortus jer su zdravstvene ustanove imale poseban režim rada, žene su podnele i najveći teret ali i najveći rizik tokom krize izazvane virusom: činile su čak 86 odsto zaposlenih na prvoj liniji zaraze.

Neka od pitanja o kojima će se debatovati su i zašto nije moguće utvrditi koliko je tačno žena u Srbiji stradalo u porodičnom nasilju, zašto se ne vodi zvanična evidencija femicida? Šta koči usvajanje Nacionalne strategije za sprečavanje i suzbijanje nasilja u porodici i partnerskim odnosima? Kako se primenjuju postojeći propisi kojima se regulišu ova pitanja? U kojoj meri medijsko izveštavanje o ženama u kojem obiluju mizogini stavovi podstiče širenju predrasuda, ali i samog nasilja?

Emisije će biti emitovana na Fejsbuk stranici Nezavisnog društva novinara Vojvodine, a projekat je podržala Trag fondacija u okviru programa “Aktivne zajednice”.

(Magločistač)

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.