Evropska komisija za uvođene evropske potvrde o vakcinaciji

Evropska komisija za uvođene evropske potvrde o vakcinaciji

Izvor: cdm.me

Izvor: Beta

15.01.2021

Kategorija: U fokusu

EU podržava uvođenje potvrde o vakcinaciji protiv korona virusa koja bi bila “uzajamno priznata”, rekla je predsednica Evropske komisije, Ursula fon der Lajen.

U izjavi za portugalske medije pred svoju današnju posetu Lisabonu, ona je rekla da je “medicinski važno da se ima sertifikat o vakcinaciji. Zato pozdravljam inicijativu grčkog premijera (Kirijakosa Micotakisa) o uzajamno priznatoj potvrdi o vakcinaciji”.

“Da li će to dati prioritet ili pristup određenim dobrima, to je politička i pravna odluka koja treba da se razmatra na evropskom nivou”, dodala je fon der Lajen.

Evropska dvadesetsedmorica treba idućeg četvrtka da na samitu razgovaraju o koordinaciji mera tokom pandemije.

Grčki premijer je u utorak pozvao Evropsku uniju da uvede “standardizovanu” potvrdu vakcinacije da bi podstakla turizam, teško pogođen pandemijom korona virusa.

“Hitno je doći do zajedničkog dogovora o uspostavljanju sertifikata za vakcinaciju koji će prihvatiti sve zemlje članice”, napisao je Micotakis u pismu šefici Evropske komisije. On je rekao da će standardizovan sertifikat biti dokaz da je neka osoba uspešno vakcinisana.

“Iako nećemo da vakcinacija bude obavezna ili preduslov za putovanje, osobe koje su vakcinisane treba da imaju slobodu da putuju“, rekao je grčki premijer i dodao da će to podstaći i ohrabriti ljude da se vakcinišu, što je jedini način za “povratak u normalnost”.

Protiv Micotakisovog predloga izjasnio se predsednik Rumunije Klaus Joanis koji smatra da “nije dobro deliti Evropu na dva dela”.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.