Prema podacima Eurostata za 2020. godinu, udeo obnovljivih izvora (OIE) u ukupno proizvedenoj energiji u Srbiji iznosio je 26,3%, što je veoma blizu postavljenog cilja od 27% za prošlu godinu. Udeo OIE u potrošnji struje bio je gotovo ravan trećini – 30,7%, dok je taj postotak u 2019. godini iznosio 28,7%.
Od zemalja u okruženju za koje su dostupni podaci, struju iz isključivo obnovljivih izvora u 2020. godini trošila je Albanija (100%), Crna Gora 61,5%, Hrvatska više od polovine (53,8%), a Rumunija 43,4%. U Sloveniji udeo OIE u potrošnji struje iznosio je 35,1%, u Bugarskoj 23,6%, a Mađarskoj 11,9%.
Najviše struje iz obnovljivih izvora Srbija je dobila iz hidroelektrana – 859,8 kilotona ekvivalentne nafte, a zatim vetra – 82,9 kilotona ekvivalentne nafte. Iz čvrstih biogoriva dobijeno je 1,7, a iz solarne energije 1,1 kilotona ekvivalentne nafte.
Iz svih ostalih obnovljivih izvora, koji uključuju proizvodnju električne energije iz gasnih i tečnih biogoriva, komunalnog otpada, geotermalne energije i ostalo, potrošeno je 14,9 kilotona ekvivalentne nafte.
Najveći rast od gotovo 20 kilotona ekvivalentne nafte u 2020. u odnosu na godinu ranije u našoj zemlji beleže vetroelektrane.
Udeo OIE u transportu u našoj zemlji iznosio je 1,2% tokom 2020. Od zemalja regiona najeći udeo beležila je Mađarska 11,6%, zatim Slovenija 10,9%, Rumunija 8,5%, Hrvatska 6,6%, dok je taj udeo u Crnoj Gori i Albaniji niži od 1%.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.