Države Evropske unije saglasile su se da od iduće godine smanje fondove za siromašne regione, koji su uglavnom na istoku kontinenta, a da povećaju izdvajanja za regulisanje migrantskih tokova i za podsticanje rasta.
Predlog Evropske komisije za povećanje fondova namenjenih za rešenje migrantske krize u budžetu za 2017. godinu dobio je podršku evropskih vlada, javlja Rojters.
To će značiti da se, u odnosu na prethodnu godinu, za 25 odsto povećavaju izdvajanja za migracije i bezbednost.
Budžet za migracije, zajedno sa troškovima jačanja spoljnih granica EU, preseljenjem azilanata i integracijom migranata, iznosiće 5,2 milijarde evra, a još 2,2 milijarde evra namenjeno je aktivnostima van Unije i usmerenim na uzroke migrantskog toka.
Evropske vlade su, takođe, podržale povećanje izdvajanja za devet odsto za projekte namenjene rastu i stvaranju radnih mesta, koja će tako dostići 19 milijardi evra.
Da bi se to kompenziralo, EU se saglasila da skreše neke druge troškove, pre svega one namenjene manje razvijenim regionima EU, koji će ostati “kraći” za 24 odsto.
Sve u svemu, dogovoreno je da budžet EU u 2017. bude manji 133,8 milijardi evra, što je za sedam odsto manje u odnosu na prethodni.
Izvor: RTV
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.