Đurović: U Srbiji boravi oko 6.000 izbeglica iz Ukrajine

Đurović: U Srbiji boravi oko 6.000 izbeglica iz Ukrajine

Radoš Đurović, direktor Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila, foto: Magločistač (arhiva)

Izvor: FoNet/Beta

15.04.2022

Kategorija: U fokusu

Direktor Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila Radoš Đurović naveo je danas da u Srbiji boravi oko 6.000 izbeglica iz Ukrajine.

Đurović je Televiziji K1 izjavio da je većina izbeglica iz Ukrajine smeštena u Vojvodini i većim mestima, kod prijatelja i članova porodice, da neki iznajmljuju sobe u hotelima i hostelima, a da oni koji imaju novca kupuju nekretnine.

“Oni moraju da ovde dobiju primarnu zaštitu, mogu da traže i azil, ali i dalje čekaju da vide kako će se situacija razvijati. Žele da se vrate i ne znaju da li su zauvek napustili svoju zemlju, a azil je konačni ishod. Ako dobiju azil, ovde ostaju pet godina”, rekao je Đurović.

On je izjavio da je Komesarijat za izbeglice „rak rana“, jer prema izbeglicama iz Ukrajine „ima odnos kao prema izbeglicama iz bivše Jugoslavije“.

“Ne pružaju im podršku i zaštitu, već samo smeštaj”, naveo je Đurović.

On je rekao da se u evropskim zemljama drugačije reaguje na ukrajinske izbeglice u odnosu na one iz Azije i Afrike.

“Uočljiva je nejednakost. Evropske zemlje se prema izbeglicama iz Ukrajine mnogo bolje ophode, jer rat na prostoru Evrope nije viđen od Drugog svetskog rata. To su argumenti da mora da se reaguje hitno i da postoji solidarnost”, izjavio je Đurović.

Prema njegovim rečima, religija je bitan činilac.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.