CRTA pokreće kampanju protiv zaborava na policijsku brutalnost tokom julskih protesta

CRTA pokreće kampanju protiv zaborava na policijsku brutalnost tokom julskih protesta

Izvor: Pixabay.com

Objavio: Magločistač

06.08.2020

Kategorija: U fokusu

Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) saopštio je danas da pokreće online kampanju “PAMTIMO LI PREBIĆE?” kao apel javnosti da ne dopusti da još jednom u društvu prevladaju institucionalna neodgovornost i kultura nekažnjivosti, uz podsećanje da se navršava mesec dana od izbijanja julskih protesta u Beogradu i drugim gradovima Srbije.

Crta je napomenula da njen zahtev da direktor Policije Vladimir Rebić, na čije ime asocira naziv kampanje, podnese ostavku kao čin moralne i profesionalne odgovornosti nije urodio plodom, kao ni inicijativa koju su A11 i Crta zajednički podneli Zaštitniku građana da uputi javnu preporuku za razrešenje Rebića.

Kampanja je “reakcija na situaciju u kojoj već u zaborav padaju prizori policijske brutalnosti, kao i pitanja o odgovornosti za nezakonito postupanje policije”.

“U demokratskom i na vladavini prava zasnovanom društvu nije moguće da niko ne snosi odgovornost za desetine slučajeva prekomerne upotrebe sile, javno iznošenje neistina o postupanju policije i dalju eroziju poverenja građana u instituciju koja bi trebalo da štiti njihovu bezbednost”, upozorila je CRTA.

Glavni sadržaj kampanje čini serija od tri video-klipa, nastalih zahvaljujući Televiziji N1 koja je Crti ustupila svoje video-materijale.

U saradnji sa Beogradskim centrom za ljudska prava i Inicijativom A11, Crta će nastaviti da zahteva odgovornost institucija i pojedinaca koji su se ogrešili o zakon i pravila službe.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.