Čomić: Odbor za standardizaciju srpskog jezika treba da odluči o ženskom rodu naziva zanimanja

Čomić: Odbor za standardizaciju srpskog jezika treba da odluči o ženskom rodu naziva zanimanja

Gordana Čomić, izvor: Medija centar Beograd

Izvor: Beta

20.05.2021

Kategorija: U fokusu

Ministarka za ljudska prava i društveni dijalog Srbije, Gordana Čomić, izjavila je danas u Skupštini Srbije da jedino Odbor za standardizaciju srpskog jezika može da odluči o nazivima zanimanja u ženskom rodu, ali da za sada Odbor to nije uradio.

Odgovarajući na amandman poslanika Pokreta socijalista Đorđa Komlenskog da rodno senzitivni jezik ne treba nametati, ministarka je rekla da nema nametanja, ali da za sada ona može biti “ministarka” ili “ministrica”, a ako Odbor propiše drugačije, ona će to poštovati.

“Mogu da budem ‘arhitektica’ i ‘arhitektinja’, mogu da budem šta god hoću, jer pravila nema”, rekla je Čomić.

Ona je pitala, ako su imenice u muškom rodu “neutralne”, i ako je muški rod “neutralan” i ako je “svejedno”, zašto onda u Ustavu ne piše da je Srbija država njenih građanki.

“Ja svoj jezik poštujem, svoj jezik volim i obraćam se ljudima koji nemaju hrabrosti da kažu: ‘Nećemo da vidimo žene u svojim zanimanjima, pa ćemo im bar odreći pravo da zanimanje zovu u svom rodu’ “, rekla je Čomić.

Ministarka je posle nekoliko razmena argumenata u kojoj je poslanik Komlenski tvrdio da njeno ministarstvo nije pozvalo Odbor za standardizaciju jezika na razgovor, rekla da je dobro što Komlenski i ona shvataju kako treba da izgleda dijalog, i pozvala ga na javnu raspravu o jeziku koja bi trebalo da bude početkom jula.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.