Članstvo u EU podržava 57 odsto građana Srbije

Članstvo u EU podržava 57 odsto građana Srbije

Izvor: Shutterstock

Izvor: EURACTIV.rs

01.10.2021

Kategorija: U fokusu

Podrška građana Srbije članstvu u Evropskoj uniji je na najvišem nivou u proteklih pet godina, pokazuje istraživanje Ministarstva za evropske integracije. Ulazak Srbije u Uniju, prema mišljenju ispitanika, najviše usporava briselska politika uslovljavanja i ucena.

Ako bi referendum bio raspisan sutra, 57% građana glasalo bi za ulazak zemlje u EU, što je 8% više u odnosu na prošlu godinu. Protiv bi se izjasnilo 30% građana, a 12% je reklo da ne bi glasalo.

Većina ispitanika (52%) misli da ulazak Srbije u Uniju najviše otežava “politika stalnog uslovljavanja i ucena koju EU primenjuje prema Srbiji”.

Po 12% stanovnika je ocenilo da su glavni uzroci sporog procesa evropskih integracija objektivne prepreke, odnosno reforme koje treba sprovesti, i nesposobnost domaćeg rukovodstva.

Manje od polovine građana (48%) smatra da bi članstvo u EU bilo dobra stvar za Srbiju, a 23% misli da bi to bilo loše.

Na pitanje šta će Srbiji doneti pregovori s EU, četvrtina anketiranih je odgovorila bolji život i nova radna mesta, 19% više adminstrativnih obaveza, 18% bolji imidž Srbije, 17% pristup evropskim fondovima, 12% veću bezbednost, a 8% je reklo da neće doneti ništa dobro.

Velika većina učesnika istraživanja (83%) smatra da bi reforme trebalo sprovoditi radi stvaranja bolje Srbije a ne samo zato što su uslov EU za članstvo, a 6% je reklo da reforme uopšte ne treba sprovoditi.

Najpozitivniji efekat na svakodnevni život imaju reforme u zdravstvenom sistemu, prema mišljenju 62% ispitanika, zatim reforme u zaštiti životne sedine (60%) i u poljoprivredi (54%), dok samo 36% smatra da su to reforme pravosuđa.

Da bi država imala koristi od članstva u EU smatra 47% ispitanika, a 9% smatra da ne bi imala koristi. Podjednak broj anketiranih (37%) je reklo i da bi imalo i da ne bi imalo ličnu korist od ulaska u EU.

Najveće koristi od članstva osetile bi se u poljoprivredi, državnoj upravi i životnoj sredini, dok bi sudstvo, zdravsto i školstvo imale najmanje koristi prema mišljenju ispitanika.

U pogledu budućnosti same EU, 41% ispitanika veruje da će se Unija susretati sa sve većim problemima i da je “verovatnije da će se potpuno zatvoriti, ili čak raspasti, nego što će se dalje širiti i jačati”.

Da će EU uspeti da prevaziđe sadašnje probleme, ali će se sve više zatvarati i sve teže primati nove članice misli 28% građana, a samo 9% veruje da će nastaviti da se širi.

Građani Srbije prepoznaju EU kao najvećeg donatora u Srbiji od 2000. godine do danas. Čak je 41% ispitanika reklo da je Unija najveći donator u proteklih 20 godina, 34% smatra da je to Kina, 11% Rusija, a po 5% građana misli da su to Norveška i Japan.

Kada je reč o vidljivosti projekata finansiranih iz fondova EU, 50% ispitanika zna za bar jedan takav projekat i to najviše u oblasti zaštite životne sredine.

U istraživanju, sprovednom od 28. jula do 6. avgusta, učestvovalo je 1.000 ispitanika.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.