ČETVRTINA GRAĐANA ODNOSE SRBIJE I AMERIKE OCENJUJE JEDINICOM

ČETVRTINA GRAĐANA ODNOSE SRBIJE I AMERIKE OCENJUJE JEDINICOM

Objavio: Magločistač

26.07.2018

Kategorija: U fokusu

Četvrtina građana Srbije ocenjuje odnose Srbije i Amerike jedinicom, 40% smatra da će se u budućnosti popraviti, dok petina misli da se odnosi ne mogu popraviti, navodi se u istraživanju stavova javnog mnjenja koje je sproveo beogradski Institut za evropske poslove.

Rezultati istraživanja objavljeni su u trenutku kada premijerka Srbije boravi u Vašingtonu povodom obeležavanja 100 godina podizanja srpske zastave ispred Bele kuće.

 

Više od 25% građana odnose Srbije i SAD ocenjuje najnižom ocenom, dok samo nešto manje od 2% daje najvišu ocenu pet, a prosečna ocena odnosa dve države je premo građanima Srbije 2,27.

 

Na pitanje šta bi poboljšalo odnose Srbije i Amerike, oko trećine ne zna odgovor, dok petina smatra da se odnosi ne mogu popraviti.

 

Građani su podeljeni po pitanju toga da li bi poseta Donalda Trampa poboljšala odnose Srbije i Amerike, a stav nešto ispod polovine jeste da je za Srbiju značajno da ima dobre odnose i sa Rusijom i sa SAD.

 

Prema mišljenju većine građana, Srbija je najbolje odnose sa SAD imala za vreme Josipa Broza Tita, a najlošije za vreme Slobodana Miloševića.

 

O odnosima Srbije i Amerike građani se informišu najviše putem televizije, internet portala i novina, a većina nije upoznata sa donacijama SAD, “iako je Amerika drugi najveći donator, posle EU i njenih članica”, navodi Institut za evropske poslove.

 

Istraživanja javnog mnjenja taj institut je sproveo u saradnji sa istraživačkom kućom Ninamedia od 16. do 20. marta na reprezentativnom uzorku od 1.203 ispitanika.

 

 

 

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.