CEAS: OTVORITI JAVNU DEBATU O UZROCIMA I POVODIMA ZA NATO BOMBAROVANJE

CEAS: OTVORITI JAVNU DEBATU O UZROCIMA I POVODIMA ZA NATO BOMBAROVANJE

Izvor: gradsubotica.co.rs (arhiva)

Objavio: Magločistač

24.03.2017

Kategorija: U fokusu

Centar za evroatlantske studije (CEAS) iz Beograda pozvao je danas, povodom 18. godišnjice NATO bombardovanja, predsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića da otvori ozbiljnu i na činjenicama utvrđenu javnu debatu o uzrocima i povodima bombardovanja, dešavanjima na Kosovu pre, tokom i posle kampanje, a pogotovu o stvarnim ljudskim gubicima.

“Sramno je i prema građanima Srbije, a pre svega prema stvarnim žrtvama i njihovim porodicama, da institucije države Srbije ni 18 godina nakon NATO bombardovanja nisu uradile zvaničan popis osoba koje su izgubile život 1999. godine. Iz godine u godinu, procene srpskih i ruskih zvaničnika o broju stradalih tokom NATO bombardovanja se kreću u rasponu između 1.200 i 3.000 osoba”, naveo je CEAS u saopštenju za javnost.

Podsetili su da je, prema jedinom do sada urađenom poimeničnom popisu stradalih, demografski verifikovanom metodom i proverom više izvora, koji je uradio Fond za humanitarno pravo, u periodu od 24. marta do 12. juna 1999. godine, poginulo 758 osoba.

Od toga broja je u Srbiji van Kosova stradalo 275 osoba, i to 180 civila, 90 pripadnika Vojske Jugoslavije i pet pripadnika MUP-a Srbije. Na Kosovu je u tom periodu od NATO bombi poginulo 483 osobe, i to 267 civila, od čega 209 albanskih i 58 nealbanskih, 170 pripadnika Vojske Jugoslavije i 26 pripadnika OVK, piše u saopštenju.

CEAS je ocenio da da sistematskim uveličavanjem broja žrtava stradalih tokom 1999. godine Srbija i njeni saveznici u Ruskoj Federaciji namerno već godinama sprečavaju otvaranje javne debate o NATO intervenciji protiv SRJ, njenim uzrocima, toku intervencije a pogotovu o masovnim zločinima srpskih snaga na Kosovu pre i tokom NATO bombardovanja, kao i o načinuna koji se Srbija odnosi prema ovom periodu iz bliske prošlosti.

“Zabrinjava i neotvaranje pitanja krivične odgovornosti visoko pozicioniranih pripadnika Vojske i policije Srbije za zločine na Kosovu, posebno odgovornosti Ljubiše Dikovića, sadašnjeg načelnika Generalštaba Vojske Srbije, za koga postoje ozbiljne sumnje da su u zoni odgovornosti njegove jedinice na Kosovu počinjeni mnogobrojni zločini protiv albanskih civila 1999. godine. Otvaranje ovih tema nesumnjivo bi otvorilo i pitanje odgovornosti sadašnjeg poliitčkog vrha u ovim dešavanjima. Umesto toga, javnost se dodatno namerno kontaminira lažnim anti-NATO narativima”, navodi se u saopštenju.

 

Izvor: Autonomija

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.