Novi ambasador Hrvatske u Srbiji Hidajet Hido Biščević izjavio je da je za njegovu zemlju Srbija izuzetno važan sused i partner i da mu je glavni cilj „otvaranje granica, u najširem smislu – mentalnom, političkom, civilizacijskom…- i izalazak iz ‘zatočeništva prošlosti’“.
„Ukratko, pratiti i podupirati europski put Srbije, kako bi se cijeli ovaj dio europskog juogistoka situirao u europski sigurnosni i vrijednosni prostor“, rekao je Biščević za Nedeljnik.
Kako je govoreći o njegovim glavnim zadacima u Srbiji, istakao je da veruje da ćemo, kad skinemo pandemijske maske, „skinuti i dosta nagomilane prašine u našim odnosima i prozračiti prostore naših budućih odnosa i suradnje“.
„Još jednom, dakle – Srbija je doista važna za Hrvatsku, doista želimo svojevrsni proboj u našim odnosima, doista želimo da obje zemlje prepoznaju nove povijesne okolnosti, da se uklonimo iz obrazaca naslijeđene povijesti, da iskoračimo iz matrice podozrenja i nametanja, da doista razvijemo odnose ravnopravnosti, uzjamnog poštovanja, nemiješanja u unutarnje poslove, na jednak način oslonjeni o europske vrijednosti demokracije, vladavine prava, ljudskih prava…“, naglasio je Biščevič.
„Nisam, naravno“, nastavio je Biščević, „naivan, stoljeće života u raznim oblicima i sustavima bivših zajedničkih država, s različitim ‘povijesnim pamćenjima’, ne prevladava se preko noći„.
„Ali, zakasnimo li, u sadanjim povijesnim okolnostima… znate kako se kaže: kad države ne brinu o sebi, netko se drugi uvijek pobrine za njih. I na kraju, sa stanovišta ozbiljne politike, sretna je okolnost da Srbija i Hrvatska, izuzmemo li te ‘psihologijske naboje’ i ‘verbalne buke’ koje se vuku za nama zbog prošlosti, u realnim odnosima nemaju nekih velikih, prijetećih otvorenih pitanja„, rekao je.
„Nema teritorijalnih pretenzija, nema zadiranja u političke sustave, nema ozbiljnih destabilizacijskih ambicija“, dodao je Biščević.
Izvor: Beta
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.