Organizatori Parade ponosa još nisu od MUP-a dobili bezbednosnu procenu, ali veruju da će manifestacija biti održana, rekao je jedan od organizatora Prajda Goran Miletić. Učesnici Beograd prajd foruma ocenili na današnjem skupu da je atmosfera pred Paradu mnogo bolja nego prošle godine, a ne može se ni porediti sa vremenom kada je bila zabranjivana
Konačna procena rizika očekuje se večeras, a Miletić kaže da će se na osnovu toga odrediti i broj policajaca koji će obezbeđivati skup.
Miletić je rekao da je broj policajaca koji su obezbeđivali skup prošle godine smanjen za nekih deset odsto u odnosu na 2014. godinu, na nešto više od 6.000 ljudi. Međutim, istakao je da je situacija u društvu danas potpuno drugačija i da je bezbednosna situacija bolja nego 2014.
Prema njegovim rečima, pre samo nekoliko godina glavno pitanje je bilo kako evakuisati učesnike Parade ponosa posle skupa i u tome je učestvovala i policija sa svojim vozilima, a da je sada prisustvo policije tokom Nedelje ponosa znatno diskretnije i saradnja je na višem nivou.
“Postoje, nažalost, ljudi koji se plaše, ali sigurni smo da policija može da uradi svoj posao i na najbolji način zaštiti sve one koji žele da prošetaju i podrže prava LGBT zajednice. Novi kvalitet je da će biti program i sve će početi mnogo više da liči na prajdove u svetu”, dodao je on.
Devenport: Zapanjujuća razlika u društvu
Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Majk Davenport ocenio je da je zapanjujuća razlika između 2010. godine i tenzija koje su tada postojale zbog održavanja Parade ponosa i sadašnje situacije.
“Ja sam veteran na srpskoj diplomatskoj sceni i sećam se, iako ne ambasador, već volonter 2010. godine, tenzija u Beogradu pre Parade ponosa”, rekao je Davenport i poželeo učesnicima da sutrašnji dan bude dan za uživanje.
Šef kancelarije Saveta Evrope u Beogradu Tim Kartvrajt naglasio je da LGBTI zajednica ne traži dodatna ili specijalna prava, već samo traže poštovanje osnovnih prava i svog dostojanstva kao svi ostali.
“Ni kulturne, tradicionalne, regionalne vrednosti ili pravila dominantne kulture ne mogu opravdati diskriminaciju i nasilje nad LGBTI osobama, a svi znamo da se to događa. Imamo stereotipe, netoleranciju”, rekao je Kartvrajt.
Poslanik švedskog parlamenta Jesper Skalberg Karlšon rekao je da LGBTI zajednica u Srbiji ima veliku podšku međunarodne zajednice i da je on samo jedan od prijatelja koji je došao da podrži Paradu ponosa.
Specijalni izvestilac Saveta Evrope za prava interseks osoba Pit de Bruin rekao je da niko ne bi trebalo da bude diskriminisan zbog svoje seksualne ili rodne orijentacije i LGBTI sobe moraju biti vidljive.
Savetnik za ljudska prava kancelarije Visokog komesara za ljudska prava Klod Kan rekao je da će se tim UN pridružiti Paradi ponosa u Beogradu i podsetio da su ove godine UN usvojile rezoluciju kojom se uspostavlja nezavisan ekspert koji će se baviti pitanjima nasilja i diskriminacije protiv LGBTI osoba.
Parada ponosa zakazana je za nedelju u 12 sati, a šetnja počinje sa Trga Slavija u Beogradu. Na Paradu će se ulazi na četiri punkta – Slavija, Vlada Srbije, Prizrenska i Pravni fakultet.
Izvor: Beta, FoNet
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.