Beogradski centar za ljudska prava: Mađarske vlasti vraćaju u Srbiju migrante koji u njoj nikada nisu bili

Beogradski centar za ljudska prava: Mađarske vlasti vraćaju u Srbiju migrante koji u njoj nikada nisu bili

Izvor: Beta

17.11.2021

Kategorija: U fokusu

Beogradski centar za ljudska prava saopštio je danas da im se za pravni savet obratila mlada žena iz Konga “koju su mađarske vlasti krajem septembra 2021. godine nezakonito proterale u Srbiju u kojoj nikada nije bila”, kao i da je u prethodnom periodu bilo više takvih slučajeva.

U saopštenju se navodi da je u pitanju “višegodišnja opasna praksa koja dodatno remeti, već vrlo složene, migracione tokove na Balkanu”.

“Centar se sve češće susreće sa stranim državljanima koji tvrde da su ih mađarske vlasti proterale u Srbiju mimo svake zakonske procedure i međunarodnijh propisa. Reč je osobama koje prethodno nikad nisu bile u Srbiji, a u Mađarskoj su se zatekli kao tražioci azila, izbeglice ili stranci bez regulisanog pravnog statusa”, piše u saopštenju.

Centar navodi da je pravno savetovao i zastupao desetine onih koji su doživeli takvu sudbinu, a među njima i državljane Jamajke, Iraka, Moldavije, Avganistana, Gabona i drugih država.

“U navedenim slučajevima proterivanje je sprovedeno uglavnom pod okriljem noći, bez opravdanog osnova i upućivanja obaveštenja nadležnim organim Srbije. Ovakva opasna praksa koja pored toga što je nezakonita i predstavlja kršenje ljudskih prava osoba koje se proteruju, ugrožava i upravljanje granicama Srbije i dobrosusedske odnose”, navodi Beogradski centar za ljudska prava.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.