AŽC: TREĆINA STUDENTKINJA I STUDENATA DOŽIVELA SEKSUALNO UZNEMIRAVANJE NA FAKULTETU

AŽC: TREĆINA STUDENTKINJA I STUDENATA DOŽIVELA SEKSUALNO UZNEMIRAVANJE NA FAKULTETU

Izvor: bosnapress.net

Objavio: Magločistač

05.11.2018

Kategorija: U fokusu

Trećina studentkinja i studenata u Srbiji bila u situaciji da zaposleni na fakultetu u njihovom prisustvu pričaju seksualne šale, neprijatno gledaju ili govore o seksualnim temama, pokazalo je istraživanje koje je sproveo Autonomni ženski centar (AŽC).

Istraživanje “Mladi i iskustva seksualnog nasilja” je ukazalo i da 80 procenata njih ovakvo ponašanja doživljava kao seksualno uznemiravanje, dok svaka druga studentkinja, odnosno student, smatraju da zaštita od seksualnog uznemiravanja studenata na fakultetima “nije dovoljna”.

AŽC podseća i na konkretne slučajeve sa različitih fakulteta koji su dospeli u žižu javnosti, poput slučaja kragujevačkog Pravnog fakulteta i nedavne zabrane prilaska prodekanu zbog seksualnog uznemiravanja studentkinje.

Ta organizacija je pokrenula kampanju “Zahtevam da budem ZAŠTIĆENA od seksualnog uznemiravanja”, u okviru koje je na adrese svih univerziteta u Srbiji stiglo više od 650 mejlova kroz koje studentska populacija zahteva adekvatnu zaštitu od seksualnog uznemiravanja.

U okviru podrške studentskim zahtevima, predstavnice AŽC-a su danas zajedno sa studentkinjama ispred jednog od fakulteta u Beogradu organizovale akciju tokom koje su postavile trake sa nazivom kampanje.

AŽC je naveo da u Srbiji jedino Fakultet političkih nauka Univerziteta u Beogradu ima poseban dokument kojim reguliše prevenciju i zaštitu u situacijama seksualnog uznemiravanja i pozvao sve fakultete da, po zahtevima studenata, uvedu interne akte za prevenciju i zaštitu od seksualnog uznemiravanja.

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.