ANTONIJEVIĆ: SKORO SVI AMANDMANI NA USTAV TREBA DA SE MENJAJU

ANTONIJEVIĆ: SKORO SVI AMANDMANI NA USTAV TREBA DA SE MENJAJU

Izvor: civilnodrustvo.gov.rs

Objavio: Magločistač

25.06.2018

Kategorija: U fokusu

Direktor Komiteta pravnika za ljudska prava (JUKOM) Milan Antonijević ocenio je danas da mišljenje Venecijanske komisije na amandmane na Ustav iz oblasti pravosuđa, koje je predložilo Ministarstvo pravde, ukazuje da država nije dovoljno učinila da pokaže da će nezavisno pravosuđe biti unapređeno i da je zbog toga potrebno u skladu s tim dokumentom napraviti izmene na koje su ukazivale i nevladine organizacije i strukovna udruženja.

“Skoro svi amandmani na Ustav iz oblasti pravosuđa koje je pripremilo Ministarstvo pravde trebalo bi da pretrpe izmene nakon mišljenja koje je dala Venecijanska komisija, a koje države članice Saveta Evrope moraju da poštuju. Međutim, daleko je važnije da država prihvati to mišljenje jer je u interesu njenih građana”, rekao je Antonijević.

Kao jedan od primera, on navodi odredbe o raspuštanju Visokog saveta sudstva, za šta je Venecijanska komisija tražila da bude detaljnije određeno kada je moguće da se nešto takvo dogodi.

Direktor JUKOM-a smatra da bi država trebalo vrlo brzo da formira Radnu grupu koja bi uskladila tekst amandmana s mišljenjem Venecijanske komisije, a da bi s tim, paralelno, tekao proces novih konstulacija s nevladinim organizacijama i strukovnim udruženjima.

“Nije vreme za slavlje zato što se većina stvari na koje smo ukazivali našla i u mišljenju Venecijanske komisije. Fudbalskim rečnikom, vreme je da se ‘spusti lopta’ i ovaj detaljni dokument od 20 strana iskoristimo da dobijemo kvalitetne amandmane koji će nakon toga biti upućeni Skupštini Srbije”, zaključio je Antonijević.

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.