“Najčešći izvor diskriminacije starijih osoba leži u uverenju da su stariji opterećenje za društvo, da su bespotrebni, i da ni na koji način ne doprinose zajednici”, navode iz Udruženja “Amity – snaga prijateljstva” povodom 15. juna, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad starijima.
Prema istraživanju agencije Faktor plus, 63% građama starijih od 65 godina smatra da su stariji ljudi žrtve diskriminacije, a 49% njih je doživelo neki oblik diskriminacije. Oni koji su doživeli diskriminaciju, u 25% slučajeva navode da je to bilo u bolnici, pa u domovima zdravlja (19%), u sudu – 16%, u državnim institucijama i javnom prevozu po 11%, u službi Hitne pomoći – 8%, iznelo je podatke beogradsko Udruženje građana “Amity – snaga prijateljstva”, koje je povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad starijima, koji se obeležava 15. juna, započelo kampanju protiv diskriminacije starih.
Iz ovog udruženja dalje navode indikatore koji ukazuju na nepovoljan položaj starih u srpskom društvu: prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje za maj 2016, među 720.718 nezaposlenih koji se nalaze na tržištu rada, 203.681 osoba je starosti između 50 i 65 godina.
Prema Globalnom indeksu starenja za 2014. godinu, Srbija je među 96 zemalja, u kojima živi 90% svetske populacije starije od 60 godina, na 78. mestu po kvalitetu života starijih. Najlošije je pritom plasirana po ličnim kapacitetima, zbog niske stope zaposlenosti starijih radnika (92. mesto) jer je samo 34,3% radnika starijih od 55 godina zaposleno.
Prema istraživanju Crvenog krsta Srbije iz 2015. godine, 19,8% starijih osoba doživelo je neki oblik zlostavljanja i nasilja u trećem životnom dobu, a u poslednjih godinu dana iskustvo zlostavljanja imalo je 11% tj. 136 hiljada starijih ljudi.
“Najčešći izvor diskriminacije starijih osoba leži u uverenju da su stariji opterećenje za društvo, da su bespotrebni, i da ni na koji način ne doprinose zajednici”, navode iz Udruženja “Amity – snaga prijateljstva”, dok su posledice diskriminacije starijih osoba njihova skrajnutost i socijalna isključenost.
To dalje dovodi do povećanja nasilja prema starijima, povećanja broja obolelih od hroničnih bolesti, depresivnih i suicidnih stanja. Sledstveno, povećavaju se troškovi zdravstvenih usluga i lekova, a smanjuju raspoloživa sredstva za život i blagostanja cele porodice starije osobe, u konačnici i društva u celini.
“Zato se mi zalažemo da država obezbedi besplatnu pravnu pomoć starijim osobama koje su u stanju socijalne ugroženosti, a u ostvarivanju njihovih ličnih, imovinskih i drugih prava pred sudovima i drugim državnim organima, kao i pri ostvarivanju pravne zaštite od diskriminacije i nasilja. Zalažemo se za uvođenje u predmet građanskog vaspitanja nastavne jedinice koja se odnosi na međugeneracijsku solidarnost, kao i za adekvatnije vaspitanje dece u odnosu prema starijima u krugu samih porodica, ličnim primerom”, predlažu iz ovog udruženja neke od mera pomoću kojih se može uticati na smanjenje diskriminacije starijih, s ciljem njenog svođenja na nulu.
U tu svrhu, a kao deo podrške starijim osobama, “Amity” je izradio priručnik za same stare koji će im pomoći da diskriminaciju prepoznaju i na istu adekvatno reaguju.
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.