Sportski aktivisti iz Zrenjanina Ferid Ajeti i Srđan Papić Đurić pešačiće 140 kilometara za solidarnu borbu protiv fašizma, najavljeno je danas iz Panonske aktivističke organizacije (PAOR).
U najavi se objašnjava da će aktivisti krenuti danas iz Švebis Gmunda, a šetnja će trajati do 2. jula, odnosno do Nirnberga, a povod je podrška održavanju anagažovanog-muzičkog festivala “Fight back” u tom gradu.
“Aktivisti ovom pešačkom turom pozivaju aktiviste i aktivistkinje, posebno mlade bliskih ideja da dođu na festival i udruže se za zajedničke akcije. Pešačku akciju organizuju drugarski aktivisti Walking ideas PAOR, Romska antifašistička akcija i mladi aktivisti Omladinskog kulturnog centra “Esperanza” iz grada Švebiš Gmind u Nemačkoj”, objašnjava se u najavi,
Aktivisti su poručili da su ove i bliske akcije za borbu protiv fašizma i desnog ekstremizma vrlo važne i neophodne, posebno u trenutku kada neofašizam jača kroz bliske neofašističke političke struje i pokrete, kako u istočnoj i jugoistočnoj tako i zapadnoj i centralnoj Evropi.
“Posebnu pažnju ovom šetnjom Walking ideas, želimo da skrenemo na problem rata i ratnog profiterstva u Siriji i drugim zemljama Bliskog istoka i Afrike što za posledicu ima stradanje ljudi i više od milion izbeglica. Politika koju vodi EU ‘za’ izbeglice vidna je u Mađarskoj, Sloveniji, a svodi se na podizanje zidova, ograda i bezbednosnih sistema od kojih zarađuju kompanije, a na štetu izbeglica koje dolaze iz ratom i krizom zahvaćenih područja”, navodi se u najavi.
U njoj se dodaje da se šetnjom podseća i na činjenicu da izbeglice, azilanti i imigranti nisu problem, već su to posledice rata i krize globalnog društvenog sistema.
“Balkan i zemlje Evrope se suočavaju sa porastom nacionalizma, hrišćanskog ekstremizma, ksenofobije, homofobije i sa rehabilitacijom fašizma. Vidno socijalno nezadovoljstvo ispoljava se danas kroz proteste i demonstracije u zemljama bivše Jugoslavije, Francuske, ali i u drugim zemljama EU. Zato smatramo da je Walking ideas kao oblik sportskog aktivizma vrlo važan, kao motiv i poziv na udruženo i solidarno delovanje”, navodi se u pisanoj izjavi aktiviste PAOR-a Srđana Papića Đurića.
Ferid Ajeti, koji je javnosti poznatiji kao Skill i član društveno angažovanog benda Gipsy Mafia, istakao da je da i sam bivši azilant iz Nemačke.
“Suočen sam bio sa sličnim problemima sa kojima se danas suočavaju mnoge izbeglice i azilanti kako na Balkanu tako i u Nemačkoj. Zanimljivo je da je politika EU za azilante sa Balkana vrlo restriktivna i represivna. Nemačka na primer smatra da danas ne možeš biti azilant sa Balkana posebno ne iz zemlje bivše Jugoslavije, jer su to zemlje koje su navodno ‘bezbedne’ za život. To nije istina. Romi se suočavaju sa ozbiljnim problemima na Balkanu. To pokazuju primeri nasilja i diskriminacije prema Romima u Bugarskoj, Srbiji, Hrvatskoj…Mi o tome govorimo i na našem novom albumu koji je na nemačkom jeziku. Gipsy Mafia će nastupiti na festivalu u Nirnebrgu i nadam se da će Walking ideas motivisati druge aktiviste da dođu na svirku, ali i da nam se pridruže u solidarnoj borbi protiv fašizma bez obzira na granice kojima nas pokušavaju podeliti”, naveo je Ajeti.
Walking ideas je angažovana sportska priča nastala kao program PAOR organizacije u Zrenjaninu. Walking ideas je do sada organizovala više pešačkih akcija za ljudska prava, za izgradnju mira, za izbeglice, za borbu protiv desnog ekstremizma i neofašizma.
Najduža je bila poslednja međunarodna pešačka tura, održana u februaru 2016. godine, kada su aktivisti pešačili od Zrenjanina do Aušvica. Pre toga sportski aktivisti su pešačili od Zrenjanina do Srebrenice, Bačke Palanke i Jasenovca, kao i od grada Kečkemet u Mađarskoj do Budimpešte, a većina akcija bila je podrška izbeglicama i borbi protiv fašizma.
Izvor: Autonomija
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.