AKCIJE ZBOG NEKAŽNJAVANJA NAPADA NA NOVINARE: INSTITUCIJE DA ŠTITE NOVINARE I JAVNU REČ

AKCIJE ZBOG NEKAŽNJAVANJA NAPADA NA NOVINARE: INSTITUCIJE DA ŠTITE NOVINARE I JAVNU REČ

Izvor: autonomija.info

Objavio: Magločistač

02.11.2017

Kategorija: U fokusu

Grupa “Za slobodu medija” okupila se danas u Novom Sadu ispred zgrade sudova i tužilaštava u tom gradu kako bi prolaznicima i nadležnima skrenula pažnju na povećan broj napada i nerešena ubistva novinara u Srbiji.

Akcija je održana povodom Međunarodnog dana borbe potiv nekažnjivosti zločina nad novinarima, a osim u Novom Sadu, ista je održana i u Beogreadu, Kragujevcu i Nišu.

Aktivisti grupe “Za slobodu medija” su pristunima delili letke sa podacima o napadima na novinare u Srbiji i regionu i razgovarali sa građanima o problemima novinarske porofesije u Srbiji.

Kako se navodi na podeljenom materijalu, od 2014. godine u regionu Zapadnog Balkana ukupno je zabeleženo 380 pretnji i napada na novinare.

Na flajerima se podseća i da su još uvek nerasvetljena ubistva novinara Dade Vujasinović, Slavka Ćuruvije i Milana Pantića.

Novinar Darko Šper rekao je okupljenima da država Srbija treba prvo ozbiljno da shvati novinarsstvo, novinarsku profesiju i novinare kao “ljude koji samo rade svoj posao”.

“Možda se njima naša profesija ne dopada, ali bez obzira na to, ne bi trebalo odnos države da bude takav prema novinarima da ne prođe ni dan, a da se ne desi neki napad ili pretnja”, kazao je Šper.

Prema njegovim rečima, u Srbiji se nedovljno radi na otkrivanju i rešavanju takvih slučajeva.

“Ja vas podsećam da imamo i kolege koje su ubijene i nismo dobili krivce za ta nedela. To je dovoljan razlog da budemo i dan danas zabrinuti zbog tih stvari, jer mogu ponovo da se dogode ukoliko nema sudskih epiloga”, rekao je on.

Advokat koji se bavi medijskim pravom Veljko Milić rekao je da je bezbednost novinara izuzetno bitna, jer bez “slobode govora nema demokratskog društva, nema dijaloga i razmene mišljenja”, a država za sada samo simbolično reaguje na primere napada.

“Stanje je vrlo loše, s tim što od ove godine možemo videti napredak, jer određene radne grupe vredno rade da se ova pitanja poboljšaju. Međutim, odnos države prema slučajevima napada na novinare je i dalje vrlo simboličan i trebalo bi da država bude mnogo aktivnija u procesuiranju, a ovde smo se okupili da izvršimo pritisak na nadležne da konačno krenu da rade svoj posao”, rekao je on.

Grupa “Za slobodu medija” okuplja više stotina medija, organizacija, novinarskih i medijskih udruženja, kao i građana koji se zajedno bore za slobodne medije u Srbiji.

Grupa je pokrenuta nakon gašenja nedeljnika Vranjske.

Akcije Grupe za slobodu medija održasispred sedišta republičkog javnog tužioca

Predstavnici Grupe za slobodu medija danas su i u Beogradu ukazali na važnost uključenja što šire javnosti u borbu za slobodu medija u Srbiji.

Akcije deljenja letaka kojima se upozorava na odgovornost državnih organa za smanjenje bezbednosti novinara i smanjenje slobode informisanja počela je u 11.59, a jedan letak ostavljen je i republičkom javnom tužiocu Zagorki Dolovac.

Direktor Fondacije “Slavko Ćuruvija” Ilir Gaši rekao je novinarima da je akcija organizovana u 11.59 jer je “očigledno stvar dogorela” zato što nisu rešeni veoma ozbiljni ovogodišnji slučajevi napada, praćenja, snimanja i obijanja stana novinara.

“Mi danas uprkos tome čekamo da se išta u smislu institucionalne reakcije dogodi. Pozivamo institucije da shvate da to nij naš hir, molba ili zahtev, već zahtev celog društva da – štiti novinare i javnu reč”, kazao je Gaši i dodao da počinioci moraju biti procesuirani.

Navodeći da bezbednost novinara nije samo briga novinara, već i građana, Gaši je rekao da će novinari biti zaštićeni onoliko koliko građani i građanke budu slobodni da stanu i štite ih zahtevajući od države, policije i sudstva brzo rešavanje slučajeve napada, pretnji i pritisaka na novinare.

“Ako imate novinara, koji je sa razlogom uplašen, onda imate problem sa informacijama koje će doći do javnosti.Vidimo da počinioci ovogodišnjih slučajeva nisu privedeni, njihov identitet je nepoznat, ne postoje sankcije. To šalje lošu poruku, plaše novinare”, kazao je Gaši.

Gaši je kazao da su akciju u Beogradu organizovali ispred Javnog tužilaštva Srbije, ali da je mogla biti organizovana i ispred zgrade bilo koje policijske stanice ili suda jer je taj problem prisutan na svim nivoima institucija.

“Ne mislimo da je stvar u tome što su institucije trome ili spore, već mislimo da taj problem postoji na sistemskom nivou”, naveo je Gaši i pozvao građane da im se pridruže u svim drugim akcijama.

Novinari su danas delili flajere gra]anima ispred zgrade suda u Kragujevcukako bi skrenuli pažnju javnosti na položaj i stanje profesije, povodom 2. novembra Dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima.

Novinarka Jovanka Nikolić kazala je za agenciju Beta da se od 2013. godine povećava broj napada i pritisaka na novinare u Srbiji.

“U Kragujevcu je specifična situacija, mi nemamo napade na novinare, već imamo konstantno gušenje i medija i novinarstva, nesuptilnom metodom neraspisivanja konkursa za sufinansiranje medijskih sadržaja, poništavanja privatizacije. Mi, nezavisni novinari u Kragujevcu se uključujemo u ovu akciju, podržavamo je i ukazujemo na problem neslobode u medijima”, rekla je Nikolić.

Izvor: Autonomija/Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.