ŽIGMANOV: OČEKUJEMO DA ZLOČINI NAD HRVATIMA U VOJVODINI KONAČNO BUDU REŠENI

ŽIGMANOV: OČEKUJEMO DA ZLOČINI NAD HRVATIMA U VOJVODINI KONAČNO BUDU REŠENI

Tomislav Žigmanov, izvor: youtube.com (screen shot)

Objavio: Magločistač

05.05.2020

Kategorija: Subotica

Predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Tomislav Žigmanov podsetio je danas na tragična dešavanja koja su se krajem 20. veka dogodila u Vojvodini i naveo da ova stranka očekuje da zločini nad Hrvatima u Vojvodini konačno budu razrešeni.

“Reč je, o ničim izazvanom, progonu vojvođanskih Hrvata iz njihovog zavičaja – jednom od najtragičnijih razdoblja u novijoj istoriji Vojvodine, posebno kada je reč o stradanjima živih ljudi – Hrvata u Sremu te jugozapadnoj i zapadnoj Bačkoj. Vreme režima Slobodana Miloševića ne pamtimo samo kao vreme straha, nego i kao etnički motivisanog nasilja i ubistava koja su se organizovano sprovodila spram lojalnih građana hrvatske nacionalnosti i to samo zato što su Hrvati”, naveo je Žigmanov u saopštenju za javnost.

Ova stranka je podsetila da je 6. maja 1992. godine u Hrtkovcima održan miting na kom je organizator Vojislav Šešelj pročitao imena sedamnaestero Hrvata kojima je javno poručeno da se moraju iseliti, jer će u protivnom biti proterani, te da je nasilno proterivanje vojvođanskih Hrvata započelo još 1991. u Novom Slankamenu.

“Dužni smo podsetiti da su Hrvati 1990-ih proterivani i iz drugih vojvođanskih mesta: Golubinaca, Sota, Morovića, Erdevika, Kukujevaca, Gibarca, Šida, Vašice, Rume, Iriga, Beške, Maradika, Inđije, Zemuna, Novih Banovaca, Surčina, Srijemske Kamenice, Beočina, Čerevića, Petrovaradina, Srijemskih Karlovaca, Srijemske Mitrovice, Nikinaca, Platičeva, Martinaca, Bača, Plavne, Sonte, Stanišića, Subotice… Nevladine organizacije govore o tome kako je u Vojvodini 1990-ih ubijeno 25 osoba te da ju je moralo napustiti između 35 i 40 hiljada Hrvata. Od izbeglih se do danas gotovo niko nije vratio u rodni kraj”, naveo je Žigmanov.

Dodao je da je danas obaveza svih političkih i društveno relevantnih hrvatskih institucija i organizacija, koje deluju u Vojvodini i u Srbiji, otrgnuti zaboravu strahote koje su 1990-ih godina vojvođanski Hrvati proživeli, a oni sretniji preživeli.

“Zajednica koja ne pamti sopstveno stradanje, nema budućnost. To nam mora biti obaveza tim pre, jer u politikama suočavanja s prošlošću, Srbiji i dalje nedostaje sadržaj vezan za sopstveno učešće u krivicama za zločine i na sopstvenoj teritoriji i shodno tome, zakonsko i političko rešenje pitanja proterivanja Hrvata iz Vojvodine”, stoji u saopštenju DSHV-a.

Podsetio je i da pravosudna tela u Srbiji do sada nisu pokrenula sudske postupke za učinjene zločine i da ne postoji ni jedno javno obeležje za žrtve, kao ni adekvatni spomenik.

“Ovi se zločini prećutkuju, na šta ne smemo pristati. Takođe, ponavljamo da je Vojislav Šešelj osuđen za zločine počinjene nad Hrvatima, a nakon toga, uprkos svim demokratskim i međunarodnim pravnim standardima, nastavio je sa svojim političkim aktivnostima, i negiranjem činjenica zbog kojih je osuđen – zločine nad Hrvatima u Sremu”, upozorio je Žigmanov.

Prema njegovim rečima, ovakva politika se može tumačiti i kao ismevanje nevinih žrtava i nespremnost srpskih vlasti da sprovedu neke od temeljnih preporuka Evropske unije kada je reč o politikama suočavanja sa prošlošću.

“Nadamo se da tišina ne znači odobravanje. Verujemo da Zagrebački vrh, koji će biti održan 6. maja – Dan sećanja na prisilno proterivanje Hrvata iz Srema, odnosno Vojvodine – može doprineti razvoju i jačanju regionalne saradnje i dobrosusedskih odnosa, i da može postati i mesto gde ćemo postati svesni da se napori za pomirenje i rešavanje bilateralnih prošlih sporova u ovom delu Evrope moraju rešiti i u korist Hrvata u Srbiji”, zaključio je Žigmanov.

 

(Magločistač)

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.